FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Ana sayfa, özel haber 18 Nisan 2021 83 Görüntüleme

bilinmeyen yönleri ile kartal imam hatip lisesi

Peki kim bu Kartal İmam hatip mezunları, Kartal imam hatip mezunları niye bu kadar önemli.

Turgut özal zamanında kuruldu, ağırlıklı olarak, Türkçe ve ingilizce ağırlıklı bir okul işin ilginci, İmam hatip olmasına rağmen ingilizce zorunlu, Arapça desrsi seçmeli ders olarak okutuluyor. bu Cambridge sistemi dünyada doyalog çalışmalarını da yönetiyor.

Anadolu lisesi ve imam hatip müfredatlarını birleştiren Anadolu imam hatip lisesi türünün ilk örneği olan okulda İngilizce hazırlık sınıfları bulunmaktadır. Eğitim dilleri ise Türkçe ve İngilizce dir. Yabancı dil olarak Arapça da okutulmaktadır. 2014 senesinden itibaren Cambridge uluslararasi eğitim sistemi olan IGSCE uygulanmaya baslamıştır. 2016 itibarıyla de IB(International Baccalaureate) uygulanmaktadır . Ama isteyenler yine Türkçe eğitime devam edebilmektedir.

peki bu sistemi kim kurdu

peki bu IGSCE eğitim sistemi nedir, neden bu sistem Kartal imam hatip lisesinde uygulanmaktadır.

Cambridge IGCSE, 14-16 yaş aralığındaki lise öğrencilerine yönelik en popüler uluslararası kalifikasyondur ve Cambridge A-Levels eğitimi için mümkün olan en iyi hazırlığı sunar. Bu kalifikasyon gelişim ve başarıya açılan uluslararası bir kapıdır ve dünyanın en iyi üniversiteleri ve en çok tercih edilen iş verenleri tarafından kabul görmektedir.

Cambridge IGCSE öğrencilerin yaratıcı düşünme, sorgulama ve problem çözme gibi alanlardaki becerilerini geliştirerek öğrenme performanslarını arttırmalarına imkan sağlar. Hızla değişen günümüz dünyasında kendine güvenen, yenilikçi, sorumluluk sahibi, donanımlı ve başarıya odaklı öğrenciler yetiştirir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

bilal erdoğan  Amerika Birleşik Devletleri’nde devam etmiş, 2003 yılında Boston kentindeki Harvard Üniversitesine devam etmiştir. Bu üniversitede kamu yönetimi alanında yüksek lisans yapmıştır. yine kartal imam hatipten arkadaşı ise yine ingiltere’de eğitim almıştır, 41 ayrı yerden maaş almaktadır. şu an ki müdiresi Christine Özden’dir. ingiltere destekli bir kuruluştur. öğrencilerini kendilerine hizmet etmek amaçlı yetiştirmektedir. Christine, Edinburgh Üniversitesi’nden Klasik Arapça ve Türkçe alanında yüksek lisans ve Warwick Üniversitesi’nden İşletme alanında yüksek lisansa sahiptir. bu sistemden mezun olanlar her ülkede yönetim kademelerine seçilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cambridge Assessment International Education

özellikler ilk okul ortaokul ve lise eğitiminde kendi müfradatlarını öğretir, küçük yaşlarda kendi eğitim sistemi içine çeker ve hizmet ettirirler. bu sistemi uygulayanların çoğu abd ve ingiltere merkezli eğitiğm alır ve sonra kendi ülkelerinde kamu yönetiminde görev aldırılırlar. işte her dönemin elemanını yetiştiren bu sitem, şimdi ki dönemde de müslümna görünümlü kişileri kendilerine hizmet ettirirler. bu okullar kendileri burs verir karşılıksız yaptıklarını söyleselerde, kimse kimseye karşılıksız bir şey yapmaz. hele batı karşılıksız ekmek bile vermez kimseye.  bu sistemi öyle bir kurmuşlar ki, sağcı okul seçmişler, solcu okul seçmişler, islamcı okul seçmişler. her yere adamlarını sistemlerini yerleştirmişler. bu yönetim kadrolarına atayan bilal erdoğan değil, bu sistemi onlara verenler atıyor.

Christine, özden Avrupa, Asya, Orta Doğu ve Afrika’da farklı eğitim bağlamlarında çalıştı ve Vietnam, Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye ve İngiltere’de yaşadı. bu  sistemi müslüman ülkelere yerleştirdi. kendisi arapça türkçe bilmektedir.

bu sistem üzerine eğitim alanlar, Dünya çapında 140 farklı ülkedeki binlerce okul, bu ortak IGCSE müfredatını kullanarak öğretmekte ve incelemektedir. Bir Cambridge öğrencisi olarak, dünya çapında gelecekte eğitim ve kariyer fırsatlarınızı geliştirmenize yardımcı olacak uluslararası kabul görmüş bir eğitim ve sınav sertifikası alırsınız. yanlız bu sistemde okuyanlar o sertifika alabilmeleri için mutlaka bu sistemi kuranların dediklerini yapmak zorunda.

TED KOLEJİ GİBİ

Türk Eğitim Derneği (TED), 1928 yılında Atatürk’ün kurulmasında öncülük ettiği bir dernektir. İlk genel başkanı İsmet İnönü‘dür. İlk adı Türk Maarif Cemiyeti’dir.

meşhur mezunları islami camiadan

Ali Babacan, Cihangir İslam, Merve Kavakçı, AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANI DOÇ.DR./AYŞENUR İSLAM, Güler Sabancı, Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu da TED Koleji mezunu. Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Doğramacı, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu yine TED?li. Mithat Bereket, merhum Cenk Koray, Filiz Akın, Mustafa Altıoklar, Füsun Önal, Tamer Karadağlı, yeni Türkiye güzeli Merve Büyüksaraç da bu kolejin mezunlarından.  yine burda dikkat edilecek şeylerden bir tanesi de, TED mezunları da aynen Kartal imam hatip mezunları gibi Abd, ve ingiltere bağlantılarının olması.

 

 

 

Hits: 22

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.