FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem, özel haber 19 Nisan 2021 101 Görüntüleme

Cami yaparken Allah ve Resulüne savaş açmak

Peygamber(s.a.v) :
“Camileri çok yükseltmekle emrolunmadım. Siz zaman gelecek Yahudi ve Hıristiyanlar gibi camilerinizi süsleyeceksiniz”(Ebu Davud)

Herhangi bir ümmet amel yönünden bozulunca mutlaka camileri süslemeye yönelir. İbni Mace Mescidler:2

Ebu Husayn şöyle rivayet eder: Bir ümmetin ameli kötüleştiği vakit mescitlerini süslerler. İmam Malik) (Asrı Saadette İslam-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Müslümanlar süslü camiler yapıyorlar, ama camilerden daha kıymetli olan insanlara zerre kadar yardım etmezler. mesela Elazığ Mevlana camii yapımına 12 milyondan fazla para gitmiştir. Daha camii’nin bitmemiş olmasına rağmen. Halbu ki  cenabı Allah cc buyuruyor ki, Bununla beraber, doğu da Allah’ın, batı da Allah’ındır. Artık nereye dönerseniz dönün, orası Allah’a çıkar. Şüphe yok ki, Allah(ın rahmeti) geniştir, O, her şeyi bilendir. bakara suresi 115. ayet. temiz dört köşe sade mescitler camiiler yapılabilir. sadece malıyeti 600 bini bile geçmez, ama fakir fukaraya yardım dahi etmeyen o cemaat camii süsü için milyonlar harcıyorlar. üzerine de burası falanca kişi tarafından yapılmış, çinileri falanca kişiler yaptırdı diye isim verip böbürleniyorlar. Aşağı da yazacağım hadisi şerifte Allah Resulü sav ne buyuruyor. “insanların cami inşa edrek övünmeleri kıyamet alemetidir. 

Bir Müslüman bir camiye girip benim 10 bin lira borcum var ey müslümanlar yardım edin dediğinde, alacağı cevap şu, borç ederken bize mi sordun, veya elin ayağın tutuyor git çalış cevabı alırlar. Halbu ki namazını her yerde kılabilirsin ama Allah’ın yarattığı eşrefi mahluk bir insanı  kırıyorsun, hakaret ediyorsun, küçümsüyorsun dolayısı ile Allah’ı cc kırıp üzdüğünün farkında değilsin. 

Enes bin Malik r.a şöyle dedi : “ Rasulullah s.a.v şöyle buyurdu : İnsanlar mescidleri süslemedikçe kıyamet kopmaz. “

Ahmed : 3 / 134 – Sahihu’l Cami’ : 6 / 174 – Hadis no : 7298 … Albani “ sahih “ der.

Enes bin Malik r.a şöyle dedi : “ Rasulullah s.a.v şöyle buyurdu : İnsanların cami inşa ederek övünmeleri kıyamet alametlerindendir. ”  Ebu Davud : 449 – İbni Mace : 739 – İbni Huzeyme : 2 / 282 – hadis no : 1322 – 1323

Ama bu kadar hadis olduğu halde müslümanlar, yine kisra’lar gibi camilerini süslüyorlar, Haşa Allah Resulüne sav sen bilmezsin biz biliriz diye hüküm koyuyorlar.

İbni Abbas r.a diyor ki : Sizler, Yahudi ve Hristiyanların mabetlerini süsledikleri gibi camileri süsleyeceksiniz.  Buhari : salat : 1 / 539 – 540 – Fethu’l Bari   

Ömer bin Hattab r.a Rasulullah s.a.v’in mescidini genişletirken ustaya : İnsanları yağmurdan koru ! Sakın sarılı kırmızılı boyayıp insanları fitneye düşürme, dedi.” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

mesela Çamlıca camii’nin maliyeti  100 milyon dolar halen daha da çalışmalar devam ediyor.  tl olarak 800 milyon Tl ediyor.  ülkemde çocuğuna ekmek götüremeyen, çocuğu bakkalda bir şey görüp istemesin diye ceketi ile çocuğunun yüzünü kapatan,meclis önünde açım diye kendini yakan tam 10 bin kişiye 80 bin lira verilirdi, 55 bin verseler15 bin ailenin ihtiyaçları giderilirdi, o zaman çocuğuna süt alamadı diye bir anne kendini asmazdı. 1000 cami bir insan hayatı kadar değerli değildir. insan eşrefi mahlukattir, ve her şey onun için yaratılmıştır. ama biz sadece hava atmak için milyonları camii süslemesine verip, bir fakirin evine bir yıl yetecek gıdayı temin etmiyoruz.

Ebu’ Derda r.a şöyle der : Mescidlerinizi ve Kur’an yazılarını süslerseniz yok olur gidersiniz. “
Sahihu’l Camiu’s Sağir : 1/220 – Hadis no : 599 … Silsiletü’s Sahiha : 1351.n – Albani “ hasen “ der.

işte bu Mevlana Camiye bundan 10 yıl önce 12 milyon harcanmıştı ve halen daha bitmemiş, 2 milyon da borcu vardı. aynen çamlıca camiine 600 milyon ödendiği gibi.  zaten dikkat edin araştırın, caminin minaresi çan kulesi gibi üst kubbesi ise doların üstündeki mason pramidi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu delillere rağmen ne yazık ki gerek geçmişte ve gerekse zamanımızda inananların kısmı azamı inşa ettikleri Mescitleri elbise nakışı gibi süslemeye kadar gitmişler ve bu konuda adeta birbirleriyle yarışa girmişlerdir.

Halbu ki bu türden şeyler, riyakarlık ve israf olduğu gibi, kulun kalbini olumsuz yönden de meşgul eder. Onu huşudan, tefekkürden ve Allah’ın karşısında boyun bükmekten oyalar.

Mescidlerimizin gayesi ; oralarda namaz kılmak, Allah’ı zikretmektir. Bununla beraber oralar, inananları yağmurdan, yağıştan, sıcaktan, soğuktan korumak içindir.

Hits: 31

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.