FLAŞ HABER:
Ana Sayfa İl İl Türkiye 10 Aralık 2021 56 Görüntüleme

CHP Diyarbakır İl Başkanı Gönül Özel: Antidemokratik uygulamalara son vereceğiz

DİYARBAKIR – Cumhuriyet Halk Partisi Diyarbakır İl Başkanlığı 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’ne ilişkin Dağkapı Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Burada konuşan CHP Diyarbakır il Başkanı Gönül Özel, Türkiye’de en önemli insan hakkı sorunun ‘açlık’ ve ‘yoksulluk’ olduğunu söyledi.

Özel, “Bugün ülkemizin yaşadığı başta ekonomik buhran olmak üzere her türlü adaletsizliğin temelinde tek kişilik hükümetin otoriter, antidemokratik ve evrensel insan haklarına aykırı uygulamaları yatmaktadır” dedi.

Fikirlerini açıklayan vatandaşların gözaltına alındığına dikkat çeken Özel, “Geçtiğimiz yıl yaptığımız insan hakları günü açıklamamızda, iktidarın hak ihlallerine ilişkin olumsuz karnesini kamuoyu ile paylaşmıştık. 2021 yılı içinde de hak ihlalleri katlanarak artmıştır. Tek adamın kararıyla kadınların yaşam hakkının en önemli güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece yarısı hukuksuzca çıkılmıştır. Düşünce ve fikirlerini açıklayan yurttaşlar apar topar gözaltına alınmıştır. Yüksek mahkeme kararlarına dahi uymayan vesayet altındaki yargı ile ülkemiz hak ihlallerinin merkezi haline getirilmiştir. İnsan haklarının yasal ve hukuki güvencelerini yok sayan kararlar ve uygulamalarla anayasal güvence altındaki temel hak ve özgürlükler bir kişinin iradesi ile yok sayılmaktadır” diye konuştu.

‘İKİ GENÇTEN BİRİ İŞSİZ’

Ekonomideki kötü gidişatın nedeninin antidemokratik uygulamalar olduğunu vurgulayan Özel, “Neredeyse her iki geçten birinin işsiz olduğu, asgari ücretin yoksulluk sınırını bırakın açlık sınırının altında olduğu, gıdasız kalan çocukların büyüme geriliklerinin ortaya çıktığı bir dönemi yaşamaktayız. Tek adam rejiminin tüm gizleme çabasına rağmen saklayamadığı açlık ve yoksulluk 2021 Türkiye’sinin en önemli insan hakkı sorunudur. Bugün ülkemizin yaşadığı başta ekonomik buhran olmak üzere her türlü adaletsizliğin temelinde tek kişilik hükümetin otoriter, antidemokratik ve evrensel insan haklarına aykırı uygulamaları yatmaktadır” dedi.

‘HAK, HUKUK, ADALET MÜCADELESİ’

Türkiye’nin 81 ilinde, vatandaşlarda hak bilincinin güçlenmesi için sürekli sahada olacaklarını söyleyen Özel şöyle konuştu:

“Genel Başkanımızı Sayım Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı ve adalete susamış milyonların desteğiyle hâlâ sürmekte olan ‘hak, hukuk, adalet’ mücadelemize tüm kadrolarımızı, hak bilincinin güçlenmesi için yurdun dört bir yanında devam ediyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu amaçla, hak mücadelemizi halkın içinde halkla birlikte büyütmek hedefi ile ‘Benim Hakkım’ broşürlerimizle bugün 81 ilde hep birlikte sahadayız. Tüm illerde vatandaşlara haklarını, hak arama yollarını anlatacağız. Sunulan hizmetlerin hiçbir siyasi partinin lütfu olmadığını, bunların anayasal güvence altında olduğunu ve aynı zamanda devleti yönetenlerin görevi olduğunu anlatacağız.”

‘HAK ODAKLI, ÇÖZÜM İÇEREN POLİTİKALARLA HAREKET EDECEĞİZ’

Adil yargılanma hakkından mahrum bırakılmış vatandaşların hak mücadelesini güçlendireceklerini söyleyen Özel, sözlerine şöyle devam etti: “Hak arama yollarını bilen, kendi hakkına sahip çıkabilen bireylerin bilincinin gelişmesiyle, ülkeyi açık hava hapishanesine çeviren dayatmacı, otoriter, zorba tek adam rejiminin antidemokratik uygulamalarına demokratik yöntemlerle son vereceğiz. Eğitimin, sağlığın, barınmanın, gıdanın, çalışmanın, düşünce ve ifade özgürlüğünün, şiddetsiz bir toplumun var olabilmesi için CHP olarak hak odaklı, çözüm içeren politikalarla hareket edeceğiz. Bu ülkenin gençlerinin, kadınlarının, yoksulluk içindeki çocuklarının, işsizlerin, memurların, emeklilerin, işçilerinin, çiftçilerinin, esnafının, hiçbir hukuki gerekçe olmaksızın ihraç edilen KHK’lilerin, adil yargılanma hakkından mahrum bırakılanlarının, barış akademisyenlerinin hak mücadelelerini güçlendireceğiz.”

Özel, açıklamasını “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde bir kez daha ilan ediyoruz; insan hakları, hukukun üstünlüğü ve demokrasi ilkelerinin egemen olduğu; hak ihlallerinin olmadığı, eşit ve özgür bir Türkiye’yi hep birlikte kuracağız. Cumhuriyetimizin İkinci Yüzyılında 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü adına yaraşır bir şekilde coşkuyla kutlanacak!” sözleriyle tamamladı.

derinodahaber.com

Hits: 9

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil
Open chat
Haberin Adresi
Haberin Adresi
Haberin Adresi