FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Dünya 10 Aralık 2021 37 Görüntüleme

CHP’den İnsan Hakları Günü’nde ‘Benim hakkım’ kampanyası

Cumhuriyet Halk Partisi 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla 81 ilde, kent meydanlarında eşzamanlı basın açıklaması yaptı. CHP örgütleri ‘Benim Hakkım’ broşürünü dağıttı.

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca’nın CHP Genel Merkezi’nde yaptığı açıklamada, şiddetsiz yaşamdan basın özgürlüğüne, adil yargılanma hakkından parasız eğitime birçok talep dile getirildi.

CHP tarafından yapılan ortak açıklamada, 2021 yılında Türkiye’deki hak ihlallerinin katlanarak arttığı belirtilerek , “Tek adamın kararıyla kadınların yaşam hakkının en önemli güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece yarısı hukuksuzca çıkılmıştır. Düşünce ve fikirlerini açıklayan yurttaşlar apar topar gözaltına alınmıştır. Yüksek mahkeme kararlarına dahi uymayan vesayet altındaki yargı ile ülkemiz hak ihlallerinin merkezi haline getirilmiştir. İnsan haklarının yasal ve hukuki güvencelerini yok sayan kararlar ve uygulamalarla anayasal güvence altındaki temel hak ve özgürlükler bir kişinin iradesi ile yok sayılmaktadır” denildi ve şunlar kaydedildi:

“Bu ülkenin gençlerinin, kadınlarının, yoksulluk içindeki çocuklarının, işsizlerinin, memurlarının, emeklilerinin, işçilerinin, çiftçilerinin, esnafının, hiçbir hukuki gerekçe olmaksızın ihraç edilen KHK’lılarının, adil yargılanma hakkından mahrum bırakılanlarının, barış akademisyenlerinin hak mücadelelerini güçlendireceğiz. 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününde bir kez daha ilan ediyoruz: İnsan hakları, hukukun üstünlüğü ve demokrasi ilkelerinin egemen olduğu; hak ihlallerinin olmadığı, eşit ve özgür bir Türkiye’yi hep birlikte kuracağız.”

CHP tarafından başlatılan kampanyada ise şu ifadelere yer verildi:

AİLE DESTEKLERİ SİGORTASI #BENİMHAKKIM: 12 milyon 589 bin 829 kişi asgari ücretle çalışıyor, milyonlarca insan temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşamak istemiyorum.

İLACA ÜCRETSİZ ULAŞMAK #BENİMHAKKIM: Pek çok hastalığın ilacı devlet tarafından karşılanmıyor. İlaç krizi yaşanıyor.

MİLLİ GELİRDEN PAY #BENİMHAKKIM: Ben bir çiftçiyim. Üretmek istiyorum. Tarım Kanunu gereği, çiftçiye her yıl bütçeden milli gelirin en az yüzde 1’i oranında pay verilmesi gerekiyor. Hakkım ödenmiyor.

ÜCRETSİZ KREŞ #BENİMHAKKIM: Ben bir anneyim. Çocuğumu bırakacak bir yer olmadığı için çalışamıyorum.

BARINMAK #BENİMHAKKIM: Üniversiteyi tüm zorluklara rağmen kazandım. Kazanmak ayrı kazandıktan sonra yurt bulmak ve barınmak ayrı bir dert…

OKULA GİTMEK #BENİMHAKKIM: Kağıt toplayarak ailemi geçindirmek zorundayım. Sokakta değil okulda olmak istiyorum.

GERÇEKLERİ ÖĞRENMEK ve ÖZGÜR, BAĞIMSIZ HABER #BENİMHAKKIM: Gerçekleri yazan gazeteciler tehdit ediliyor, saldırıya uğruyor, yargılanıyor, hapsediliyor. Televizyon kanalları karartılıyor, gazetelere ilan ambargoları uygulanıyor.

GELİR ADALETİ #BENİMHAKKIM: Beş altı yerden maaş alanların olduğu ülkemizde asgari ücret; açlık sınırının altında…

GÜVENLİ ORTAMDA ÇALIŞMAK #BENİMHAKKIM: Sağlık çalışanıyım.

ONURLU BİR YAŞAM ve BAKIM #BENİMHAKKIM: Yaşlıyım. Hiçbir gelirim yok. Sosyal devlet ihtiyaçlarımı karşılamalı…

ÇALIŞMAK #BENİMHAKKIM: Gencim. İşe girmek ve çalışmak için tanıdık birilerine ve torpile değil liyakate ihtiyacım var.

ADİL YARGILANMA ve ADALET #BENİMHAKKIM: KHK ile ihraç edildim. Hakkımda hiçbir dava ya da soruşturma açılmadı. Görevime iade edilmiyorum.

PARASIZ ve ZORUNLU EĞİTİM #BENİMHAKKIM: Ailem okul masrafları ve kırtasiye ihtiyaçlarımı karşılayamıyor. Formam yok diye okula alınmıyorum.

ŞİDDETSİZ YAŞAM #BENİMHAKKIM: Mobinge uğramadan, taciz edilmeden, tehdit edilmeden, şiddet görmeden, öldürülmeden korkusuzca, güven içinde bir yaşam en temel hakkım…

DÜŞÜNCE ve İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ #BENİMHAKKIM: Fikirlerimi özgürce ifade edemiyorum. Düşüncelerimi açıkladığım, sosyal medyada paylaştığım için şafak vakti kapıma polis dayanıyor.

GÜVENİLİR GIDAYA ERİŞİM #BENİMHAKKIM: Çiftçilerin üretme hakkı, benim güvenilir gıdaya erişmem için önemli… Sağlıklı ve güvenilir gıdaya hepimizin ulaşabilmesini istiyorum.

‘İNSAN ONURUNA UYGUN BİR YAŞAM SENİN HAKKIN’

CHP tarafından yürütülen kampanyada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “dedikleri” de şu başkılarla sıralandı:

TAM BAĞIMSIZ BİR ÜLKEDE, EVRENSEL İNSAN HAKLARINA UYGUN YAŞAMAK SENİN HAKKIN: İktidarın yanlış politikaları yüzünden egemen güçlerin taleplerine boyun eğen bir Türkiye profili ortaya çıktı.

DEMOKRASİ SENİN HAKKIN : “Tek Kişilik Şahsım Hükümeti” Türkiye’yi 5 temel sorunla karşı karşıya bıraktı. Demokrasi sadece kâğıt üstünde kaldı. Yasama, yargı ve medya bir kişinin vesayeti altında bırakıldı. Bu vesayetten ülkemizi birlikte kurtaracağız.

İNSAN ONURUNA UYGUN BİR YAŞAM SENİN HAKKIN: Mutfaklardaki yangın büyüyor. Millet açlık, yoksulluk ve işsizliğe terk edildi. Milletin sesi Saraydan duyulmuyor.

AİLE DESTEKLERİ SİGORTASI SENİN HAKKIN: Milletimiz, asgari bir gelir düzeyinden yoksun bırakılıyor. Bu topraklarda çocuklar yatağa aç giriyor, genç işsizliği artıyor. Güçlü sosyal devletin ilk adımı olarak sosyal yardımları “lütuf” değil “hak” olarak gören sosyal politikalara ihtiyacımız var.

EĞİTİM SENİN HAKKIN: Yap-boz tahtasına dönen eğitim politikaları nedeniyle eğitimde eşitsizlikler arttı. Eğitim sisteminin, tüm bileşenlerinin ortak çabasıyla gecikmeksizin yeniden yapılandırılması gerekiyor. Çocukların tarlada, sokakta, işyerinde değil okulda olması gerekiyor.

DÜŞÜNCEYİ İFADE ve BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ SENİN HAKKIN: Sosyal medyada paylaşım yapanlar, görüşlerini ifade edenler, demokratik haklarını kullananlar cezalandırılıyor. Düşünceyi ifade, örgütlenme ve basın özgürlüğü ihlalleri her geçen gün artıyor.

derinodahaber.com

Hits: 8

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil
Open chat
Haberin Adresi
Haberin Adresi
Haberin Adresi