FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 18 Aralık 2021 70 Görüntüleme

Firari katil zanlısının sesinden ilk kez… Necip Hablemitoğlu cinayeti.. video

Firari katil zanlısıyla son röportajı Odatv Genel Yayın Yönetmeni Toygun Atilla yaptı.

Necip Hablemitoğlu’nu kim öldürdü? Deliller nasıl karartıldı?

Türkiye bu röportajı konuşacak!

odatv

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastının kilit şüphelisi Nuri Gökhan Bozkır’ın Ukrayna’da güvenlik güçleri tarafından bulunamadığı öğrenildi.
Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastının kilit şüphelisi Nuri Gökhan Bozkır’ın Türkiye’ye iadesine ilişkin süreç sona yaklaşırken yeni bir gelişme yaşandı.
Ukraynalı kaynaklardan edinilen bilgiye göre duruşmaya katılmayan Bozkır hakkında zorla mahkemeye getirme kararı verildi. Ancak bu kararın üzerinden yaklaşık 2,5 ay geçmesine rağmen, Bozkır’ın bulunamaması nedeniyle duruşmalar görülmeden ertelenmeye devam ediyor.
DHA’nın haberine göre Bozkır, Ukrayna’da güvenlik güçleri tarafından bulunamıyor.

Ne olmuştu?

Evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitiren Hablemitoğlu suikastının faili olduğu gerekçesiyle hakkında kırmızı bülten çıkarılan Bozkır, Temmuz 2019’da Ukrayna’da yakalanmıştı. Ukrayna yetkili mahkemesi, Bozkır hakkında geçici tedbir uygulayarak ev hapsi kararı vermişti.
Ukrayna yasalarına göre, bir şüpheli hakkında verilebilen ev hapsi kararının en fazla 6 ay sürebilecek olması nedeniyle, mahkeme ev hapsi kararını son kez 18 Nisan tarihine kadar uzatmıştı.
26 Nisan’da ise eski Özel Kuvvetler subayı Nuri Gökhan Bozkır’ın ev hapsi kararının kaldırıldığı bildirilmişti.
Bozkır’ın Kiev’i terk etmemesine hükmedilmişti. Öte yandan, Bozkır’ın siyasi sığınma talebinin de henüz Ukrayna makamlarınca bir karara bağlanmadığı belirtilmişti.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Şubat’taki Kiev ziyaretinde, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’den Bozkır’ın iadesini talep etmişti.
Hablemitoğlu suikastının faillerine ilişkin bilgiye sahip olduğu belirtilen Nuri Gökhan Bozkurt hakkında suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma ve tasarlayarak öldürme suçlarından 14 Mayıs 2019'da Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliğince yakalama kararı çıkartılmıştı. - Sputnik Türkiye, 1920, 26.04.2020

Ukrayna ziyaretinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat Cumhurbaşkanı  Zelenskiy’den istediği Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda (ÖKK) görevli eski Yüzbaşı Nuri Gökhan Bozkır, Türkiye’nin, Asya ve Afrika’daki sıcak noktalara yasadışı büyük miktarda silah ve mühimmatı nasıl tedarik ettiğini Ukrayna’nın önde gelen haber portallarından Strana’ya anlattı.

TÜRKMEN GRUPLARA SİLAH SATTI

Bozkır, 2007 yılında yurtdışındaki bağlantıları sayesinde ticarete başladığını, Gürcistan, İran, Afganistan, Bosna Hersek ve Azerbaycan gibi çatışmalı ülkelere, ekipman, yiyecek ve insani yardım malzemeleri tedarik ettiğini söyledi.

Müşterileri arasında Suriye’deki Türkmen aşiretlerinin de olduğunu aktardı.

2012’de Suriye’deki iç savaşın şiddetini arttırması ile Suriyeli ortağı, Türkmen grupların saha komutanı Halil Harmid’e silah tedarik etmeye başladığını ifade etti.

SURİYE SAVAŞI

Soğan TIR’ları anlattıklarını doğruluyor.

Nuri Gökhan Bozkır, 2012-2015 yılları arasında Türkmenlere 49 defa silah sevkiyatı yaptığını, Türkiye-Suriye sınırına götürülen silahların her ihtimale karşı gizlendiğini, silah ve mühimmat kutularının üstüne yiyecek ve sebze yüklendiğini kaydetti.

2015’in Eylül ayında, Urfa Akçakale’de soğan kamuflajıyla IŞİD’e bomba yapımında kullanılan infilaklı fitil taşıyan bir TIR yakalandı.

Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturması kapsamında 9 şüpheli hakkında IŞİD’e silah sağlama, örgüt üyeliği, tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirmesi suçlarından iddianame hazırlanarak dava açıldı.

SİLAH SEVKİYATI MİT İLE İLİŞKİLER

Soğan kamuflajıyla IŞİD’e taşınan patlayıcılarla ilgili açılan davanın sanıklarından Doğan Güneş, mahkemeye sunduğu dilekçede, birlikte yargılandığı üsteğmen Ahmet Yasin Güneş’in MİT’e çalıştığını ve emniyet ile de ilişkileri olduğunu ileri sürmüştü.

Doğan Güneş, Ahmet Yasin Güneş ile birlikte Ankara Gölbaşı Özel Harekât Daire Başkanlığı yanında lüks bir villaya gittiklerini belirtmiş, orada, aralarında ÖKK Subayı Nuri Gökhan Bozkır’ın da bulunduğunu söylemiş ve bu kişilerin MİT adına faaliyet gösterdiklerini aktarmıştı.

KİM BU NURİ GÖKHAN BOZKIR?

“İsimlerini sonradan öğrendiğim Binbaşı Nuri Gökhan Bozkır ve özel kuvvetlerde asker olduğu söyleyen Cem Şahin ile ismini bilmediğim bir kişi daha vardı. biraz bekledikten sonra başka bir arabayla 4 kişi daha geldi. bu kişiler geldikten sonra evin çatısından 2 adet stinger füzesini çıkartarak ortaya getirdiler.”

Gökhan Nuri Bozkır, 18 aralık 2000’de öldürülen Prof. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastının kilit ismi olarak da biliniyor.

1998’de teslim olan Şemdin Sakık’ı, Kuzey Irak’tan Türkiye’ye getiren TİM’in üyelerinden olduğu ileri sürülüyor.

Adı, üst düzey kamu çalışanlarının yer aldığı ‘sauna çetesi’ içinde de geçiyor.

Gökhan Nuri Bozkır, önemli şöhretini ise, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) görev yaparken silah ticareti yapmasına borçlu.

Ancak Gökhan Nuri Bozkır’ın hikayesi bununla bitmiyor.

TSK’dan ihraç edilen, kirli ilişkileri ve silah ticareti ile gündeme gelen Bozkır, hakkında iddianame düzelenmişken, devlet ile ilişkilerini ve ticari ortaklığını sürdürüyordu.

SORUŞTURMA SIRASINDA ‘ÇÖZÜM ORTAĞI’

2016’da Afyon, Dazkırı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2016/38 dosya numarası ile hakkında “Fabrikasyon patlayıcı kaçakçılığı” gerekçesi ile soruşturma hazırlandı.

Bozkır, bu soruşturmanın ardından yurtdışına kaçtı.

Ukrayna ve Kırgızistan’da bulunmaya başladı.

1 yıl önce, adı mit ile anılan soğan tırları olayına karışmıştı.

Daha vahimi, hakkında soruşturma açıldığı tarihlerde, Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ile partner olan Delta Defence Savunma Sanayi A.Ş.’nin ortaklarındandı.

‘YERLİ TANK ALTAY PROJESİ NEDEN BİTMEDİ?’ SORUSUNA CEVAP

2017 yılında üretiminin milli olanaklarla yapılacağı söylenen, ancak yılan hikayesine dönen ‘Altay Ana Muharebe Tankı’ için aranan motorun Ukrayna’da bulunduğuna ilişkin haberler yayınlandı.

Altay’dan Ukrayna’nın savunma firmalarından Ukroboronprom Genel Müdürü Roman Romanov, 14 mart 2017’de, Ankara’da tank motoru konusunda ‘işbirliği ön anlaşması’ imzalandığını kaydetti.

Ukroboronprom’un Türkiye temsilcisi ise, kirli adından kirli ilişkileri ve silah kaçakçılığı ile söz ettiren Nuri Gökhan Bozkır’ın ortağı olduğu Delta Defance Savunma Sanayi Limited Şirketi’ydi.

Şirketin genel müdürü, Serdar Özyurt, Türkiyeli ve Ukraynalı mühendislerin kısa süre içinde AR-GE çalışmalarına başlayacağını duyuruyordu.

Altay Tank Projesi’nin ana yürütücüsü Tank Palet Firması’nın peşkeş çekildiği iddiaları ile gündemden düşmeyen Ethem Sancak’ın BMC Firması’ydı.

Motorda, AR-GE faaliyetlerini üstlenen delta defance savunma sanayi limited şirketi, ilişkilerin deşifre olmaya başlaması ile önce firmadan Nuri Gökhan Bozkır, ismini çıkardı.

Ardından da internet sitesini kapattı.

Bozkır şunları da anlatmıştı: “2018’de BMC ve Ethem Sancak çevresinden recep sancak isimli bir şahıs, Ukrayna’da bana ulaştı. Ukrayna’dan Türkiye’ye silah ve askeri malzeme satışı için iş teklifinde bulundular.”

Delta Defance Savunma Sanayi Limited Şirketi, Bozkır ile yollarını ayırdı ya da böyle görüntü verdi.

Ancak savunma sanayindeki etkisini ve savunma sanayi başkanlığı ile ortak çalışmalarını sürdürdü.

Bugün de değişen bir şey yok.

Üstelik savunma sanayi başkanlığı, 15 Eylül 2017 tarihli yazı ile şirketi ‘dolandırıcılık’ ile itham etmişti.

Fakat bugün delta Delta Defance Savunma Sanayi Limited Şirketi, “Çözüm ortakları arasında Savunma Sanayi Başkanlığı’nda gösteriyor.

Tüm bunlar, hem derin ilişkileri anlamaya hem Tank Palet Fabrikası’nın kimin elinde olduğunu çözmeye hem de Altay Tank’ın neden yılan hikayesi döndüğüne ve motorunun neden bir türlü çalışmadığına dair ipucu olabilir.

Bir çeteci ve IŞİD’e silah temin eden bir tüccar, TSK’dan ihraç bir subay ile bir motor ancak bu kadar çalışabilir.

Hits: 32

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil
Open chat
Haberin Adresi
Haberin Adresi
Haberin Adresi