FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 16 Aralık 2021 278 Görüntüleme

FUNDA MAKBULE OCAK SON 10 YILIN EN ZENGİN BÜROKRATI HABERİMİZE TAZMİNAT DAVASI AÇILDI, BİZ DE KENDİLERİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK.

DHMİ eski Genel müdürü   FUNDA MAKBULE OCAK  ihaleler yakınlarına eş ve dostlarına verilemez maddesini hatırlatıp ihale yetkisi elinizde olduğu, imza yetkiniz olduğu halde ihalelere neden yakınlarınız oğlunuz girmiştir diye sormuştuk.

FUNDA MAKBULE  OCAK hanımefendinin eşi CENGİZ OCAK adına 07.10.2013 tarihinde Mustafa Kemal Mahallesi Tepe prime İş Merkezi 266 C No:103 Çankaya/ANKARA adresinde  kurmuş olduğu CFF İNŞAAT SAN. VE  TİC. LTD. ŞİRKETİ firması ile DHMİ Genel Müdürlüğüne iş yapan bütün müteahhitlere danışmanlık ve taşeronluk yapmıştır.

Halbu ki ihale kanununun 3734 sayılı kanunun 11. Maddesi ve c bendinden itibaren bir genel müdür veya kurduğu Funda ocak danışmanlık şirketi hiç bir ihaleye giren kuruluşlara danışmanlık edemez yakınları ihaleye katılamaz derken, hem danışmanlık şirketi eliyele şirketlerle ortaklık kurmuş hemde aynı soyadı taşıyan birisine ihale vermiştir. bu iddiaları cevaplamak yerine bizi 300 bin gibi büyük bir rakam tazminatla korkutmakj sindirmek istemiştir.

İşte o maddenin bizim haberimize hitap eden bölümleri

Madde 11- Aşağıda sayılanlar doğrudan veya dolaylı veya alt yüklenici olarak, kendileri veya
başkaları adına hiçbir şekilde ihalelere katılamazlar:

c) İhaleyi yapan idarenin ihale yetkilisi kişileri ile bu yetkiye sahip kurullarda görevli kişiler.
d) İhaleyi yapan idarenin ihale konusu işle ilgili her türlü ihale işlemlerini hazırlamak,
yürütmek, sonuçlandırmak ve onaylamakla görevli olanlar.
e) (c) ve (d) bentlerinde belirtilen şahısların eşleri ve üçüncü dereceye kadar kan ve ikinci
dereceye kadar kayın hısımları ile evlatlıkları ve evlat edinenleri.
f) (c), (d) ve (e) bentlerinde belirtilenlerin ortakları ile şirketleri (bu kişilerin yönetim
kurullarında görevli bulunmadıkları veya sermayesinin % 10’undan fazlasına sahip olmadıkları
anonim şirketler hariç).
g) (Ek: 31/10/2016-KHK-678/30 md.; Değiştirilerek kabul: 1/2/2018-7071/29 md.)
(İptal:Anayasa Mahkemesi’nin 14/11/2019 tarihli ve E.: 2018/90, K.: 2019/85 sayılı Kararı ile)
İhale konusu işin danışmanlık hizmetlerini yapan yükleniciler bu işin ihalesine katılamazlar.
Aynı şekilde, ihale konusu işin yüklenicileri de o işin danışmanlık hizmeti ihalelerine katılamazlar. Bu
yasaklar, bunların ortaklık ve yönetim ilişkisi olan şirketleri ile bu şirketlerin sermayesinin yarısından
fazlasına sahip oldukları şirketleri için de geçerlidir.
(Değişik üçüncü fıkra: 30/7/2003-4964/8 md.) İhaleyi yapan idare bünyesinde bulunan veya
idare ile ilgili her ne amaçla kurulmuş olursa olsun vakıf, dernek, birlik, sandık gibi kuruluşlar ile bu
kuruluşların ortak oldukları şirketler bu idarelerin ihalelerine katılamazlar.

FUNDA MAKBULE  OCAK  görevden alınıp 2019 yılında emekli olduktan sonra 16.04.2019 tarihinde FUNDA OCAK DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ ni kurmuştur. Bu firmalar aracılığı ile TAV HAVALİMANLARI HOLDİNG, SERA YAPI, KİSKA-KOM, EMT İNŞAAT VE DOĞAN MÜHENDİSLİK, DHMİ Genel Müdür Yardımcısı ERHAN ÜMİT EKİNCİ’den temin ettiği bilgi ve belgeler ile danışmanlık hizmeti vermektedir. içeriden sızdırılan belgelerle danışmanlık yaptığı firmalara İhale şartlarını fiyatlarını önceden bildirmiştir. Halbu ki kanunda yöneticilik yaptığı bir alanda kimse danışmanlık hizmeti veremez. zaten suç duyurumuzda Funda hanımın bu şirket yöneticileri ile görüşme kayıtlarını belgeleyecek HTS kayıtlarını istedik.

 

  1. İdarede Görev Yapanlar

4734 sayılı Kanunun 11. maddesinin birinci fıkrası uyarınca ihaleyi yapan idarelerin ihale yetkilisi kişileri ile bu yetkiye sahip kurullarda görevli kişiler, ihaleyi yapan idarenin ihale konusu işle ilgili her türlü ihale işlemlerini hazırlamak, yürütmek, sonuçlandırmak ve onaylamakla görevli olanlar, (c) ve (d) bentlerinde belirtilen şahısların eşleri ve üçüncü dereceye kadar kan ve ikinci dereceye kadar kayın hısımları ile evlatlıkları ve evlat edinenler ve (c), (d) ve (e) bentlerinde belirtilenlerin ortakları ile şirketlerinin görev yaptıkları idarelerin ihalelerine katılamayacakları hükme bağlanmıştır.

Bir ihbar diye yayınladığımız haberlerin ardından zaten hakkında farklı yolsuzluk soruşturması olan Funda Makbule ocak hanımefendiye savcılık bir soruşturma açmamış, haber sitemizi susturmak için jet hızı ile bize dava açılmasını hızlandırmıştır.

Çok ilginç tarafı ise Funda Ocak hanfendi ile yolsuzlukla adı geçen Orhan birdal ile sıkı fıkı ilişkisi.

Tekrar o belgeleri yayınlayıp bir de sitemiz aracılığı ile savcılığı bu konuları araştırıp daha fazla kamu zararı olmadan bu konuların önüne geçmesidir. Biz suç duyurusunda bulunduk bakalım bana kısa sürede dava açan savcılar bizim suç duyurumuz hakkında ne gibi bir işlem yapacaktır. olayları ve gelişmeleri saniye dahi olsa kamuya ulaştıracağız.

 

            

Hits: 465

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil
Open chat
Haberin Adresi
Haberin Adresi
Haberin Adresi