FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem, Yaşam 14 Ocak 2022 41 Görüntüleme

İntiharları tarikat ve cemaatlere bağlayan sol kesim, neden dünyada en az intiharın müslüman ülkelerde olduğunu görmez..

Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre; intihar nedeniyle her yıl yaklaşık bir milyon kişi hayatını kaybediyor. Japonya, Finlandiya, Rusya intihar oranı yüksek ülkeler arasında yer alırken Türkiye nispeten düşük intihar oranına sahip ülkeler arasında.

En çok intihar edenlerin islam ile hiç bir alaksının olmadığı veya  bir şehadet getirmeyi dahi bilmeyenler arsında olduğu halde CHP zihniyetli kişilerde veya vekilerinde veya genel başkanlarında neden bir münferid olayı islama bağladıkları ise günün konusu olması gereken bir konu. Tarikat ve cemaatlerde şu 40 yıl içerisinde intihar edenlerin sayısı bir elin parmaklarını dahi geçmezken, geçim sıkıntısından dolayı intihaer edenlerin oranı 50 binden fazla, eğitimden dolayı intihar edenlerin oranı ise yine 40-50 binin üzerinde, aşk intiharları yine 30 binin üzerinde iken bir intihar olayını CHP yönetimi niye islama atfedip gece gündüz İslam aleyhinde propaganda yapıyor. Tabi ki bunun asıl sebebi hiç bir dine dahi inanmayan bu kesimin ahiret inancının olmaması, içlerinde ki islam düşmanlığından kaynaklanıyor. islam ülkelerinde ki intihar olaylarının düşük olmasında ki temel sebep İslam’da intiharın haram oluşu ve veren canı ancak o canı veren Allah’ın alacağı hükmünün açık olmasından kaynaklanmaktadır.

İslam’da intiharın hükmü ve hiç bir düzende böyle bir hükmün olmayışı..

(Ölümü istemeyin! Çünkü bir kişi iyi ise, yaşadıkça iyiliği artar. Kötü ise, hatalarından dönüp doğru yola gelebilir.) [Buhari]

Sıkıntılardan dolayı ölümü istemeyin! Dayanamayan, “Ya Rabbi, hakkımda yaşamak hayırlı ise, yaşamayı, ölmek hayırlı ise, ölümü nasip et!” desin!) [Buhari]

(Kendinizi öldürmeyiniz!) [Nisa 29]

Bir şeyle canına kıyana, Cehennemde onunla azap edilir.) [Buhari]

İple boğazını sıkarak intihar eden, boğazı sıkılarak azap görür. Herhangi bir bıçakla intihar eden, Cehennemde bıçaklanarak azap görür.) [Buhari]

Ölüm acısı çok şiddetli ise de, ölümden sonraki acılara göre çok hafiftir.) [İ.Ahmed]

Araştırmacı Fransız Dr. A. Bayer diyor ki:
“Batı ülkelerinde insanların yalnız kalması, hayattan nefret etmeye, hatta intihara yol açmaktadır. Halbuki Müslüman Türkler arasında hiçbir zaman bu hâle tesadüf edilmez; medeni sayılan milletlerde çok sık görülen intiharı onlar bilmez. Müslümanlar, Allah’ın kendilerine bahşettiği varlığa tecavüzün, Allah’a karşı gelmek olduğuna inandıkları için, intiharı düşünmezler. Bunun için, intihar eden hiçbir İslam âlimi yoktur.”

Ey iman edenler, aranızda karşılıklı rızaya dayanan ticaret hâli müstesna, mallarınızı, bâtıl [haksız ve haram] yolla yemeyin ve nefslerinizi öldürmeyin. Elbette Allah size merhamet eder. Düşmanlıkla, zulüm ve tecavüz ile bu yasakları işleyeni ateşe koyarız; bu ise Allah’a çok kolaydır.) [Nisa 29-30]

Acı ve sıkıntı sebebiyle ölümü istemek caiz değildir. Bir hadis-i şerif meali:
(Sıkıntılardan dolayı ölümü istemeyin! Dayanamayan, “Ya Rabbi, hakkımda yaşamak hayırlı ise, yaşamayı, ölmek hayırlı ise, ölümü nasip et!” desin!) [Buhari]

Dünya’da intiharın en çok ve az olduğu ülkeler

Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre intihar nedeniyle yılda yaklaşık bir milyon kişinin yaşamını kaybettiğini belirten Doç. Dr. İpek Sönmez, intihar vakalarının son 45 yılda hızla arttığına dikkat çekti. İntihar olgularında dünya ortalamasının 11.6 / 100.000 olarak kabul edildiğini belirten Sönmez, “Dünya’da intihar oranları ülkeler arasında 5 / 100.000’den 30/100.000 ‘e kadar farklılık göstermektedir. Yüz binde 25’in üzerinde olup intihar oranları yüksek olan ülkeler; Japonya, Finlandiya, Rusya iken düşük sayılabilecek ülkelere Latin Amerika ülkeleri ve Doğu Akdeniz ülkeleri örnek verilebilir. Kuzey Kıbrıs’ta yapmış olduğumuz araştırma sonuçlarında KKTC 2010- 2013 yılları arasındaki intihar oranları 4.8/100.000 olup Güney Kıbrıs (4.5/ 100.000) ve Türkiye (4.2/100.000) verilerine çok yakın , Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği dünya ortalaması oranı olan 11.6 / 100.000 oranından ise düşüktür” dedi.

15 ülkeye yer verilen listenin en son sırasında bulunan Türkiye’de ise intihar oranlarının diğer ülkelere göre oldukça düşük olması sevindiriyor. Veriler Türkiye’de her 100 bin kişiden 7’sinin intihara kalkıştığını ortaya koyuyor. 

KADINLARDA SIRALAMA DEĞİŞİK

Kadın intiharlarında ise sıralama farklı. İntiharla hayatına son veren kadınların en çok bulunduğu ülke Güney Kore. Bu ülkede her 100 binde 13 kadın canına kıyıyor. Kore’nin ardından ikinci sırada Hindistan var. Kadın intiharında dünya ikincisi olan Hintlilerin ardından ise 3. sırayı Güney Afrika alıyor. Türkiye kadınlarda da yine son sırada.

Kadın ve erkek intiharlarının neredeyse birbirine yakın olduğu Hindistan’ın aksine Rusya ve Güney Afrika’da cinsiyetler arasında adeta uçurum var. Her yüz binde 48 erkeğin intihar ettiği Rusya’da kadın intiharı ise yalnızca 7 olmuş. Her yıl 100 binde 47 erkeğin intiharına sahne olan Güney Afrika’da ise yaklaşık 9 kadın intihara yelteniyor.

Hits: 18

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil
Open chat
Haberin Adresi
Haberin Adresi
Haberin Adresi