FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Dünya 16 Mayıs 2021 58 Görüntüleme

İsrail Bankası, deprem senaryosuna hazırlanmak için ülke çapında para sistemi tatbikatı yapıyor

22 ve 23 Şubat tarihlerinde, Bank of Israel Para Birimi, acil ve rutin zamanlarda halka nakit temini ile bağlantılı olan para sisteminin tüm unsurlarını içeren ülke çapında bir acil durum tatbikatı düzenledi.

Bunlar arasında bankacılık şirketleri, nakit merkezleri, teminatlı kuryeler, özel ATM şirketleri ve Posta Bankası bulunuyordu. Tatbikat, İsrail Polisi, IDF İç Cephe Komutanlığı, Haberleşme Bakanlığı ve Ulusal Acil Durum Otoritesinin Depremlerle İlgili Bakanlıklar Arası Komitesi ile birlikte gerçekleştirildi. Çeşitli kurumlardan yüzlerce katılımcının yer aldığı tatbikat, genel olarak İsrail Merkez Bankası ve özellikle de Para Birimi Departmanında devam eden çok yıllık bir acil durum hazırlık sürecinin bir parçasıdır.

Tatbikatta, para sisteminin İsrail’deki yıkıcı bir deprem senaryosu nedeniyle çeşitli zorluklarla nasıl başa çıktığı incelendi. Böyle bir senaryoda, altyapıya verilen hasarın hacmi göz önüne alındığında halkın nakit talebinde önemli bir artış vardır – elektrik kesintileri, iletişimin çökmesi, bina çökmeleri, yol tıkanıklıkları, elektronik ödeme sistemlerinin çökmesi vb. ileri. Acil bir durumda, halkın ayrıca mevcut, güvenli ve nihai olan ve kişisel ve ekonomik güvenlik duygusuna sahip olması gereken ödeme araçlarına erişmesi gerekir.

Tatbikat, para sisteminin ülke çapında bir resmini oluşturma sürecine odaklandı ve İsrail Polisi ve İç Cephe Komutanlığı ile birlikte, acil bir durumda nakit ihracı aşamasından nakit teminine ilişkin düzinelerce saha tatbikatını içeriyordu. banka şubeleri ve ATM’ler aracılığıyla halka dağıtım. Buna ek olarak, tatbikat para sisteminin çeşitli bölümleri arasında ve ulusal, ilçe ve belediye seviyelerinde bir müdahale sağlamak için bir durum odası işleten İsrail Polisi ile işbirliğini içeriyordu.

Tatbikatta ele alınan konular arasında şunlar yer alıyordu:
• Elektrik ve iletişim altyapısının çöküşünün yanı sıra banka sistemine ve özel işletmecilere ait nakit merkezi tesisleri, banka şubeleri ve ATM’lerde meydana gelen hasarla başa çıkmak.
• Elektrik ve iletişim hatlarını kullanan ödeme sistemlerinin çökmesi ve bankacılık sisteminin acil durum şubeleri, alternatif şubeleri ve mobil şubelerinin işletilmesi yoluyla İsrail genelinde artan nakit talebine yanıt verilmesi.
• Polisin kamu düzeni, düzensiz davranış ve şiddet olayları, toplulukların toplanma ve hareketleri ile ilgilenmesi ve felaketin etkilediği bölgelere nakit nakliyesi için trafik arterleri açması.
• Halkı sakinleştirmek ve nakit talebini çevreleyen panik hissini azaltmak için ulusal bir acil durumun medya ve halkı bilgilendirme yönleriyle uğraşmak ve sivil ve medyanın sorularına yanıt vermek.
• Ulusal Acil Durumda, Para Birimi Departmanının durum odası aracılığıyla, Banka’nın yönetimi ve bankacılık sistemindeki üst düzey yetkililer için para sistemindeki durumun bir resmini oluşturma Otorite, İsrail Polisi ve İç Cephe Komutanlığı.

İsrail Bankası Genel Müdürü Shulamit Geri, “Bank of Israel, iş sürekliliği konusunu ve hem kendi hem de tüm bankacılık sisteminin acil durumlarda ve afetlerde halka temel hizmetleri sağlamasını son derece önemli görüyor. Acil bir durumda bankalara ve halka nakit arzının sürekliliğini sağlamak, ülkenin gücüne ve halkın kişisel güvenlik duygusuna katkısı açısından kritiktir. Katılımcı ajansların hazırlıklı olmaları ve aralarındaki işbirliği dikkate değerdi ve bu karmaşık tatbikat, İsrail Bankası’nın, bir bütün olarak bankacılık sisteminin ve buna dahil olan tüm ajansların eğitim, öğretim ve sonuçlara varmasını sağladı ve büyük katkı sağladı. gelecekte meydana gelebilecek herhangi bir acil durum senaryosuna hazır olmaları. “

kaynak: FİNEXTRA

Hits: 16

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.