FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Dünya 4 Ocak 2022 20 Görüntüleme

İsrail vatandaşı Filistinlilere yönelik toplumsal şiddet artıyor..

İsrailli Araplar arasında her üç günde bir kişi cinayete kurban gidiyor. Silahlara el konuluyor ve toplumsal şiddet olaylarındaki şüpheliler tutuklanıyor

İsrail’de toplumsal şiddetin kötüye gitmesi sonucunda her üç günde bir, İsrail vatandaşı bir Filistinlinin öldürüldüğünü gösteren resmi istatistiklerin yayınladığı bir zamanda, İsrail polis güçleri ve bağlı birimleri, İsrail vatandaşı Filistinlilerin yaşadıkları bazı ilçe ve kasabalara baskın düzenledi. Operasyonlar sırasında onlarca şüpheli vatandaş tutuklanırken, çok sayıda ateşli silaha el konuldu.

Bir polis sözcüsü, bu operasyonun, hükümetin ülkede toplumsal şiddetin kötüye gitmesine karşı mücadeleyi en önemli öncelik haline getirme kararlarının uygulanmaya konması kapsamında geldiğini söyledi. Bu çerçevede, yarım milyar dolardan fazla bir bütçe tahsis edildi. İbrahim Girişimler Derneği Arap Genel Müdürü Dr. Sabit Ebu Ras bu çalışmaları memnuniyetle karşılarken, güçlü bir şekilde devam etmesini ve günde bir operasyonla yetinilmemesi çağrısında bulundu. Sabit Ebu Ras, “İsrail’deki Arapların kişisel güvenlik durumu son derece tehlikede ve durumları nüfusun diğer kesimlerinden çok daha kötü” açıklamasında bulundu.

İsrail parlamentosu Knesset Araştırmalar Enstitüsü dün (Pazartesi) konu ile ilgili olarak bazı istatistikler yayınladı. Söz konusu istatistiklerde, Arap toplumundaki cinayetlerde 2021 yılında en az 111 kurban olduğunu, bu kişilerin yarısının 30 yaş altı gençlerden oluştuğu ve 16’sının kadın olduğu belirtildi. İstatistiklerde, İsrail polisinin kontrolünde olan işgal altındaki Doğu Kudüs’te de olan 16 suçun kaydedildiği belirtildi. İstatistikler can kayıplarında önemli bir artış olduğunu, her üç günde bir can kaybı kaydedildiğini, 2020’de 100, 2019’da 93, 2018’de 76 ve 2017’de 72 kurban kaydedilmesi ile son yıllarda kurban sayılarında önemli bir artış yaşandığını gösterdi. Enstitü, polis güçlerinin Yahudi toplumundaki suçların yüzde 70’ini çözebilirken, Arap toplumundaki suçların yüzde 80’ini çözemediğini belirtti.

Enstitü tarafından yayınlanan istatistiklerden, Arap toplumu arasındaki cinayetlerin yaklaşık yüzde 73’ünün yani büyük bir çoğunluğunun ateşli silahlarla işlendiği anlaşılıyor. Diğer yandan, Arap toplumunda yaklaşık 300 bin silahın bulunduğu, bu silahların dörtte üçünü kaynağının İsrail ordusunun depoları olduğu ve Arapların söz konusu silahları askerlerden veya hırsızlardan yüklü bir ücret karşılığında aldığına yönelik tahminler de bulunuyor.

İstatistikler, İsrail vatandaşı Filistinlilerin İsrail nüfusunun sadece yüzde 20’sini oluşturmasına rağmen, İsrail’deki cinayet kurbanlarının yüzde 70’inden fazlasını oluşturduklarını gösteriyor. İsrail devlet denetçileri birkaç ay önce konuyla ilgili özel bir rapor yayınladı. Söz konusu raporda, güvenlik güçlerinin Arap toplumunda ruhsatsız silahların yayılmasını ve kullanımını engellemekte başarısız olduğu, bu durumun suç oranının artmasında büyük bir etkisi olduğu belirtildi. Arap partilerinin liderleri, bu ihmalin kasıtlı olduğunu belirterek, resmi kurumu ırkçı sebeplerle bu suçlara karşı hareketsiz kalmakla itham etti.

Arap Toplumunda Şiddetle Mücadele Komitesi Başkanı eski milletvekili Taleb el-Sana’nın belirttiğine göre, hükümet, güvenlikteki boşluk noktalarını ve kayıtsız silahların merkezlerini bilse de, cinayetlerin artışına karşı harekete geçmediğini, suçların Araplar arasında veya Araplara karşı işlendiği ve Yahudileri etkilemediği takdirde ihmal edildiklerini belirtti. Taleb el-Sana şu ifadeleri sözlerine ekledi:

“Bu ülkede, Arapların hayatının değeri yok. Sorunlarımız sadece şiddet değil. İsrail’deki trafik kazalarındaki toplam 362 can kaybının yüzde 30’unu Araplar oluştururken iş kazalarındaki toplam 66 can kaybının 36’sı yani yüzde 53’ü de Araplar oluşturuyor.”

Arap liderler, suçun aşiretlerin gelenekleri, tutuculukları, hoşgörü kültürünü terk etmeleri, bencilliğin ve kibir kültürünün artması, dini ahlaktan ve insani değerlerden uzaklaşma ile ilişkili olan sübjektif sebeplerine dikkat çektiler. Örneğin dün, bir park yeri yüzünden çıkan küçük bir tartışmanın ardından genç bir adamı öldüren Nasıralı iki Arap genci hakkında bir suç duyurusunda bulunuldu. Şehirdeki merkezi mahkemeye sunulan suç duyurusunda, sanıklardan biri ile merhum kişinin kardeşi arasında otomobili nereye park edecekleri konusunda çıkan tartışmanın, sözlü tartışma ve kavgaya yol açtığı belirtildi.

Tartışmanın ardından küçük düşürülmüş hisseden sanık, kavga ettiği kişiyi veya ailesinden birini öldürmeye karar verdi. 10 dakika sonra, kayıtsız silahını yanına alarak, ikinci sanıkla birlikte cinayeti işlemek üzere kavga ettiği kişinin evine gitti. Evin yakınına geldiklerinde, ilk sanık arabadan indi ve kavga ettiği kişinin kardeşini en az on kurşunla vurdu, kurban olay yerinde hayatını kaybetti.

Sanıklar olay yerinden kaçarken bir kişiye çarpmalarına rağmen şehir içine doğru sürmeye devam etti. O sırada, olay yerinde bulunan bir devriye aracına, bir aracın cinayete karıştığı ihbarı geldi. Seyir halindeki şüpheli aracı fark eden ekipler, şüphelilere durma emri verdi ancak araç durmayarak bir otobüs ve otomobile çarptı. Cinayette kullandıkları silahı araçtan dışarı atan sanıklar olay yerinden yüzlerce metre uzakta durduruldu ve tutuklandı.

Ülke nüfusunun 9 milyona ulaştığı İsrail’de nüfusun yaklaşık 2 milyonunun “İsrailli Araplar” olarak tanımlanan İsrail vatandaşı Filistinlilerden oluştuğu belirtiliyor.

İsrail vatandaşı Filistinliler ülke nüfusunun yüzde 20’sine tekabül ediyor. Tel Aviv rejiminin “İsrailli Araplar” Filistin tarafının ise “1948 Filistinlileri” olarak tanımladığı vatandaşlar, 1948’deki savaş ve sonrasında yaşanan işgale rağmen yurtlarında kalarak İsrail vatandaşı olan Filistinlilerden oluşuyor. Bu nüfusun dışında kalan ve İsrail vatandaşı olmayan Filistinliler ise Gazze ve Batı Şeria’da yaşıyor.

Hits: 7

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

isMobile() && !$detect->isTablet() ){reklam14(); } else if( $detect->isTablet() ){ reklam13(); } else { reklam12();} ?>
Hazır Site by Uzman Tescil
Open chat
Haberin Adresi
Haberin Adresi
Haberin Adresi