FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Dünya 7 Ocak 2022 22 Görüntüleme

İsrail ve ABD’den İran’a baskı vurgusu…

ABD ve İsrail, İran’ın bölgede yürüttüğü faaliyetlerle yüzleşilmesi gerektiğini bildirirken Washington ayrıca ‘İsrail’in güvenliğine’ olan bağlılığını yineledi.

Söz konusu açıklamalar uluslararası arenanın önde gelen yönetimleri ile İran arasında Viyana’da yürütülen, 2015 nükleer anlaşmasını kurtarmaya yönelik dolaylı müzakereler çerçevesinde geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve İsrailli mevkidaşı Yair Lapid’in çarşamba akşamı bir telefon görüşmesi gerçekleştirdikleri bilgisi verildi. Görüşmede ‘İran’ın yarattığı zorluklar da dahil olmak üzere bir dizi bölgesel ve küresel meselenin gündeme geldiği’ kaydedildi.  Açıklamada ayrıca iki tarafın ‘Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığının tehlikelerini’ de ele aldığı belirtilirken Blinken, Washington yönetiminin İsrail’in güvenliğine olan sıkı bağlılığını yineledi.

Lapid de Twitter’da yaptığı açıklamada Blinken ile bölgesel ve küresel zorlukların yanı sıra ‘nükleer silah elde etmeye yönelik yarışını durdurması için İran’a baskı yapmanın önemi’ hakkında görüştüğünü söyledi. Ancak Lapid ve Blinken cephesinden yapılan açıklamalarda İran üzerindeki baskının şekline yönelik ayrıntı verilmedi.

İki lider arasındaki telefon görüşmesi, ABD merkezli Axios haber sitesinin yayınladığı nükleer anlaşma ile ilgili rapordan birkaç saat sonra gerçekleşti. Söz konusu rapora göre ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan geçen ay Kudüs’e yaptığı ziyarette, İsrailli yetkililere nükleer anlaşmadaki Snapback mekanizmasının (BM Güvenlik Konseyi yaptırımlarının geri getirilmesine yol açan mekanizma) İran’ı nükleer silah üretimine izin verecek derecede uranyumu zenginleştirmekten caydırmanın etkili bir yolu olduğunu vurgulandı.

Rapora göre, Sullivan İsrailli yetkililere ‘son derece endişeli’ olduğunu söyledi ve özellikle İranlıların nükleer silah yapmaya yakın olmasından kaynaklanan endişeden dolayı duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. ABD merkezli haber sitesi ‘yaptırımların uygulanmasının İran ekonomisi için oldukça yıkıcı olacağını; çünkü Birleşmiş Milletler’in tüm üyelerinin bu yaptırımlara uyması gerekeceğini’ bildirdi.

Buna karşılık, İsrail Dışişleri Bakanlığı yetkilileri Sullivan’a, ABD’ye ve Avrupa Troykası’na (Fransa, Almanya ve İngiltere) inandıklarını iletti. Yetkililer, İran’ın uranyum zenginleştirme seviyesi ne olursa olsun Viyana müzakerelerinden sonuç alınamazsa masada Snapback mekanizmasında ilerlenmesi seçeneğinin bulunması gerektiğini dile getirdiler.

İsrailli yetkililer haber sitesine, İngiltere’nin nükleer anlaşma konusunda İran ile müzakerelere katılıp “Snapback” mekanizmasını etkinleştirme fikrine açık olduğunu söyleyen tek ülke olduğunu aktardılar. Bu adım, İran’ın anlaşma kapsamındaki tüm taahhütlerinden vazgeçip uranyum zenginleştirme oranını yüzde 4’ün altından yüzde 60’a çıkarmasının ardından geldi.

Uluslararası müfettişler, Tahran’ın nükleer çalışmalarında ilerlemesini izlemede zorluklarla karşı karşıya kalırken İsrail deanlaşmayı yeniden kurmayı amaçlayan görüşmelere şiddetle karşı çıkıyor. Ancak son haftalarda yetkililer, ‘bir şekilde anlaşma yapılmasını kabul etme’ seçeneğine doğru bir yönelim olduğunu belirttiler. Bu, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price’ın geçen hafta Viyana müzakerelerinde bir miktar ilerleme kaydedildiğini belirterek “Bu hafta bunun üzerine ilerlemeler sağlamayı umuyoruz” açıklamasının ardından geldi.

Cumhuriyetçi senatörlerden bir kısmı Biden yönetimini Savunma Bakanlığı 2022 bütçe yasasında yer alan ve yönetimin Kongre’ye İran’ın askeri yetenekleri, fonları ve ilgili faaliyetleri hakkında ‘ayrıntılı raporlar’ sunmasını talep eden bir maddeye karşı çıkmakla suçladı. Yasa, İran’ın askeri alanda ilerlemesi, tüm silah transferleri, füze saldırıları ve Tahran destekli askeri grupların yeteneklerindeki değişikliklerin ‘ayrıntılı bir açıklama yapılmasını’ gerektiriyor.

ABD merkezli The Washington Free Beacon sitesi de Kongre’deki Cumhuriyetçi Parti’nin dış politika liderlerinin, Biden yönetiminin yasaya uymama kararına yönelik eleştirilerine yer verdi.

Cumhuriyetçilerin iddiasına göre Tahran’la yeni bir nükleer anlaşma üzerinde müzakereler devam ederken Biden yönetimi yaptırımların hafifletilmesi nedeniyle İran’ın terörist müttefiklerinin ne kadar para aldığını Kongre’nin bilmesini istemiyor.

Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nda (NDAA) öngörülen ‘katı raporlama’ şartı, türünün ilk örneği sayılıyor. Yasanın ‘yaptırımların hafifletilmesinin Tahran’ın terörist müttefiklerini nasıl destekleyeceğine dair ayrıntıları sağlamaya’ zorlayacağı belirtiliyor.

Hits: 8

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil
Open chat
Haberin Adresi
Haberin Adresi
Haberin Adresi