FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 3 Aralık 2021 94 Görüntüleme

Kocaeli’de Furkan Gönüllülerinin Sohbetine Skandal Baskın! Birileri fena şekilde Furkan vakfını hedef gösteriyor.

Kocaeli’de sohbet için bir araya gelen Furkan Gönüllülerinin evine zorla girmek isteyen polisler, hukuka aykırı arama gerçekleştirmek istedi! Gönüllülerin, arama kararını görmeden içeriye almayacaklarını söylemeleri üzerine ekipler, savcılıktan karar çıkartıp içeri girdi.

Furkan vakfı üyelerine her fırsatta baskı yapan polisler kimin talimatı ile bu baskıyı yapıyor. bilinen şu ki, hiç bir vakıf dernek takip altında olduğunu bile bile zaten bir hata yapmamaya çalışır. 1994 yılından bu yana kurulan vakfın şu ana kadar herhangi yasadışı bir eylemi olmazken, sadece hükümetin yanlışlarını söyleyip uyardığı için baskı altına alınmak isteniyor. Belli ki birileri kendilerine biat edilmesini istiyor. bazı tarikatler gibi paramı alırım sesimi çıkarmam anlayışına sahip değil, yanlışları söyleyip uyaran bir vakıf görüntüsünde hareket ediyor.

Baskıların temel sebebinde Perinçek tayfası ulusalcılar olduğu iddia ediliyor. Doğu perinçek zaten devletin her kademesinde etkili olduğunu kendi beyan etmişti. Ergenekon davasından AKP tarfından serbest bırakılan Doğu Perinçek ilk çıkış konuşmasında şunu ifade etmişti. Kınından çıkmış kılıç gibiyiz, Tarikatlerin ve cemaatlerin kökünü kazıyacağız. Biat etmeyen tarikat ve cemaatlere dernek ve vakıflara baskı her geçen gün artıyor.  Her bitirilen bir cemaatten sonra diğer cemaatlere sıra geliyor. bana dokunmayan yılan bin yaşasın değil, bana dokunmayan yılanın başını ezmek lazım demeli, çünkü sana dokunmayan yılan gün gelecek sana, oğluna kızına dokunacak.

Kocaeli’de İslami sohbet için bir araya gelen Furkan Vakfı Gönüllülerinin evine zorla girmek isteyen sivil polis ekipleri, savcı talimatıyla geldiklerini öne sürerek arama yapmak istedi.

Gönüllüler, “Binaya çok sayıda sakallı adamların girdiği” yönünde ihbar aldıklarını söyleyerek arama yapmak isteyen polislere, savcılık kararı olmadan içerinin aranmasına müsade etmeyeckelerini belirtti. Yapılan tartışmalar esnasında polislerin, kanuna aykırı davranmadıklarını ve evi arama yetkilerinin olduğunu söylemeleri dikkat çekti.

Israrlar üzerine avukatlarını arayan gönüllüler, emniyetin böyle bir hakka sahip olmadığı yineledi. Uzun süre diretmelerine rağmen içeriye giremeyen ekipler, savcılıktan karar çıkarttırıp içeri girdi.

meselenin iç yüzünde neler yatıyor, Biat etmeyen bir cemaat ve bunu tehlike gören derin devlet.. DW Türkçe haber sitesinin bir araştırmasını gündeme getirmemk olmaz.

İslamcı örgütlenmeler üzerine çalışmalarıyla bilinen akademisyen Ayşe Çavdar’a göre, hükümet ile Furkan Vakfı arasındaki gerginlik Türkiye’nin Suriye’ye yönelik operasyonlarıyla patlak verdi. “Alparslan Kuytul, Afrin harekatı esnasında muhalif bir tavır izledi. Suriye meselesinde biri çıkıp da, ‘Siz gençleri oraya gönderiyorsunuz ama bu iş yanlış’dediğinde ilk kıyamet koptu.

Ayşe ÇavdarAyşe Çavdar

Ondan sonrası da bence bununla bağlantılı olarak devam edip gitti” diyor. Kuytul, Türkiye’nin 2018 yılında gerçekleştirdiği Afrin operasyonu öncesinde, “Amerika şimdi onlara 4 bin 900 tır silah verdiyse, Allah göstermesin orada artık kaç bin tane askerimizi kaybederiz, bilmiyorum. Yani bu iş bir tuzak olabilir. Amerika sanki göz göre göre Türkiye’yi bataklığa çekiyor gibi, göz göre göre silah gönderiyor” demişti.

Bu açıklamadan sonra Furkan Vakfı’na yönelik düzenlenen operasyonda, Kuytul’un da aralarında bulunduğu 28 kişi gözaltına alındı. Hakkında “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak”, “dini inanç ve duyguların istismarı suretiyle dolandırıcılık” gibi suçlamalarla dava açılan Alparslan Kuytul, bu gözaltı sürecinden sonra tutuklandı ve Aralık 2019’da tahliye edildi.

“İktidar İslam’ın içerisinden muhalefette istemiyor”

Akademisyen Ayşe Çavdar’a göre, yaşanan gerginliğin nedenlerinden bir diğeri de, Furkan Vakfı’nın mevcut iktidarın din alanındaki tekelini kırmaya çalışması… “Alparslan Kuytul ve Furkan Vakfı, devletle tarikat ve cemaatler arasında kurulmuş ilişkiyi sorgulayan, bu ikisine de ‘Siz doğru iş yapmıyorsunuz’ diyen birisi. İktidar ise hiçbir şekilde İslam’ın içerisinden kendine bir muhalefette bulunulmasını istemiyor” diyen Çavdar’a göre, yalnızca Furkan Vakfı değil, iktidarın kendi İslam yorumunun dışına çıkan diğer örgütlenmelere karşı geliştirdiği refleksin nedeni de bu. Çavdar bu bağlamda, geçtiğimiz hafta “Emek ve Adalet Platformu”nun pandemide hayatını kaybeden işçiler için Üsküdar Mihrimah Sultan Camii’nde gıyabi cenaze namazı kılma girişimine polis tarafından müdahale edildiğini hatırlatıyor.

Ayşe Çavdar’ın dikkat çektiği bir diğer nokta ise, tarikatlar arasındaki “rekabet”. İslamcı örgütlenmelerde yaşanan ve basına yansıyan çocuk istimarı ve tecavüz vakaları ile rüşvet, yolsuzluk gibi konuların ya da siyasi iktidarla yapılan pazarlıkların sadece muhalefet kanadında değil, İslami cenahta da tartışma konusu olduğunu ifade eden Çavdar, bu rekabetin özellikle gençleri etkilediğini ekliyor:

“Furkan Vakfı, ‘Şimdiki tarikatlar ve tasavvuf ekolleri doğruya hizmet etmiyor, iyi işler yapmıyorlar’ diyor. Böylece bütün bunlardan rahatsız olan dindarlara şunu söylemiş oluyor: ‘Siz bu yapıların içerisindesiniz ama bakın bu yapılar şunları yapıyor, burada ise şöyle bir doğru yol var’. Doğru yolu tırnak içerisinde diyorum elbette.”

 

Burcu Karakaş

 

Hits: 86

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil
Open chat
Haberin Adresi
Haberin Adresi
Haberin Adresi