FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 17 Kasım 2021 64 Görüntüleme

Kolombiya Başsavcılığı 4.9 tonluk kokain konusunda Türkiye Narkotiği’ni yalanladı

Kolombiya’nın Buenaventura Limanı’nda Türkiye’ye yola çıkmadan ele geçirilen 4 ton 928 kilo kokaine ilişkin tartışmalar sürerken; Kolombiya Ulusal Başsavcılığı, Gerçek Gündem’in sorularına yanıt verdi.

Sedat Peker’in iddiasıyla gündeme gelen, Haziran 2020‘de Buenaventura Limanı’nda Türkiye’ye yola çıkmadan ele geçirilen 4 ton 928 kilo kokainin alıcısının kim olduğu hâlâ muamma.

Bu belirsizliğin giderilmesi için her ne kadar Türkiye’de siyasetçiler ve gazetecilerin çeşitli talepleri olsa da henüz Türkiye’de kamuoyuna yansıyan açılmış bir dava ve soruşturma yok.

Ancak gazetecilerin ısrarlı soruları üzerine Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, 12 Ekim’de Kolombiya adli makamlarının, 4 ton 928 kg kokain ile ilgili adli yardım talebine cevap vermediğini açıkladı.

 

Kolombiya Ulusal Başsavcılığı’na sorduk, Türkiye’nin adli yardım talebi oldu mu, olduysa bu talep neden yanıtsız bırakıldı?

Bu açıklamanın ardından Kolombiya’da bu operasyonla ilgili bilgi sahibi olabileceğini düşündüğüm Kolombiya’daki devlet kurumlarına bir dizi e-posta attım. Ve sorular sordum:

-Türkiye’nin adli yardım talebi olmuş mudur?

-Olduysa bu talep neden yanıtsız bırakıldı?

-Varsa bu iş birliği ne zamandır devam etmektedir?

-4928 kilo kokainin hangi limana veya kime teslim edileceği ile ilgili elinizde bir bilgi bulunmakta mıdır? Kokain hangi gemiyle taşınılacaktı?

Kolombiya Uyuşturucu Ticaretiyle Mücadele İhtisas Müdürlüğü: ‘‘Türkiye’ye 22 Eylül’de adli yardımlaşma talebi dosyalandı’’

Bu soruların bir kısmına Kolombiya Ulusal Başsavcılığı’ndan yanıt geldi.

Özellikle neden Türkiye ile adli yardımlaşma yapmıyorsunuz? Sorusuna verilen yanıt oldukça netti.

Uyuşturucu Ticaretiyle Mücadele İhtisas Müdürlüğü Hukuk Ekibi Koordinatörü, Maria Cecilia Jimenez Rodriguez imzasıyla gelen yazı, Türk Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığını yalanlar nitelikte.

Kolombiya Ulusal Başsavcılığı’na göre, Kolombiya Uluslararası İlişkiler Direktörü Dr. Liliana Romero Tovar, 22 Eylül 2021’de Türkiye’den adli yardımlaşma talep etmiş. Yani Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın twitinden tam 17 gün önce!

Jimenez Rodriguez imzalı aslı İspanyolca olan metnin Türkçe çevirisi

Kolombiya Ulusal Başsavcılığı’nın Gerçek Gündem’e “adli yardımlaşma” ile ilgili verdiği yanıtın İspanyolca’dan çevirisi şöyle:

“Yukarıdakiler ışığında, taleplerine eksiksiz ve derinlemesine cevap verilebilmesi için DPT bilgi görev sistemine ek olarak, Uyuşturucu Ticaretiyle Mücadele İhtisas Müdürlüğü (Dirección Especializada Contra el Narcotráfico) tarafından 2020 yılı için tutulan bilgi kayıtlarına başvurulmuştur.

2020 yılı için Türkiye’ye yönelik 4.928 kilo kokainin Uyuşturucu Ticaretiyle Mücadele Özel Müdürlüğü’ne bağlı ofislerden herhangi biri tarafından ele geçirilmesine ilişkin herhangi bir operasyonel faaliyet kaydı bulunmadığı tespit edilmiştir.

Ancak bir önceki paragrafta belirtilen istişare sırasında, Buenaventura’daki

……… ve …….. konteynırlarında ele geçirilen 4 tonluk kokaninin , soruşturma raporu, kokainin cinsini ve miktarını, fotoğraflarını, yakalananların kimlikleri ile bilgileri sağlamak amacıyla dönemin Uluslararası İlişkiler Direktörü Dr. Liliana Romero Tovar tarafından imzalanan ve 22 Eylül 2021 tarihinde eklenen 20211700013533 resmi yazı ile Türk muadili kurum tarafından  adli yardımlaşmanın sağlanması için yönlendirildiği kaydedildi:

22.09.2021 tarihinden itibaren adli yardım; Ülke, Türkiye; 22.09.2021 tarihinde dosyalanmış ve atanmış; etkinlik yeri BUENAVENTURA – VALLE DEL CAUCA. Bu adli yardım, İhtisas Savcılar Müdürlüğü’ne ( Dirección Especializada de Fiscalías) bağlı kurulan Savcılık Ofisi (Despacho Fiscal)  tarafından yürütülmektedir.”

MARÍA CECILIA JIMÉNEZ RODRÍGUEZ

Hukuk Ekibi Koordinatörü

Uyuşturucu Ticaretiyle Mücadele İhtisas Müdürlüğü”

Şimdi gözler Türk makamlarında, bir yanıt ya da değerlendirme gelecek mi?

Kolombiya Uyuşturucu Ticaretiyle Mücadele İhtisas Müdürlüğü Hukuk Ekibi Koordinatörü Maria Cecilia Jimenez Rodriquez açık bir şekilde 22 Eylül’de Türkiye’ye adli yardım talebinde bulunduğu dile getirdi.

Bakalım İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ya da Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, Kolombiya makamlarının resmi yazısını teyit edecek mi?

Türkiye kamuoyunda 4,9 ton olarak bilinen buna mukabil Kolombiya Uyuşturucu Ticaretiyle Mücadele İhtisas Müdürlüğü’nün 4 ton olarak düzelttiği kokain sevkiyatıyla ilgili herhangi bir açıklama yapacak mı?

kaynak: Gerçek Gündem

Hits: 15

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil
Open chat
Haberin Adresi
Haberin Adresi
Haberin Adresi