FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Ana sayfa 3 Haziran 2021 5 Görüntüleme

Madrid’in içme suyu ve hava kirliliğine karşı en büyük silahı: Guadarrama Sierra Milli Parkı

Euronews Yeşil Hafta kapsamında haber merkezimiz Avrupa genelinde daha iyi bir gelecek için sunulan çözüm önerilerini araştırıyor. Muhabirlerimiz İspanya’nın 6 milyonluk nüfusa sahip başkenti Madrid’e gitti. Madrid, nitrojen dioksit kaynaklı ölümlerin en fazla yaşandığı Avrupa şehri.

Ama şehrin yakınlarındaki dağlar, on yıllardır halkı en büyük düşmanı, yani insan faaliyetlerine karşı koruyor. 2013’ten beri özel koruma altındaki Guadarrama Sierra Ormanı, başkentteki hava kirliliğine karşı en büyük silahlardan biri.

Bu tür milli parklar, su, hava ve toprak kirliliğini sıfıra indirgemek için hazırlanan Avrupa eylem planının ve biyolojik çeşitlilik için 2030 stratejisinin önemli bir parçası.

Sierra Guadarrama Milli Parkı’nın eş yöneticilerinden Pablo Sanjuanbenito, 19. yüzyılda Amerika Birleşik Devletleri’nde bu tür parkların ilk örnekleri oluşturulduğunda amacın sadece koruma değil aynı zamanda da farkındalık yaratmak olduğunu belirtiyor. “Doğanın korunmasıyla birlikte atıkların yok edilmesi ve çevre kirliliği gibi diğer çevresel değerler üzerinde farkındalık yaratılması hedeflendi” diyor.

İberik yarımadasının merkezinin en iyi korunmuş ormanlardan biri olan 340 kilometre karelik milli park, İspanyol başkentinin de adeta bir hava temizleme merkezi konumunda.

Gerçekten bir ‘karbon yutağı’ yönettiklerinin altını çizen Sanjuanbenito, parkı “dağ havasını Madrid’e getiren yemyeşil bir koridor” olarak tanımlıyor.

2 bin metre rakımlı ormanda ilk baharda bile kar görmek mümkün. Fakat Guadarrama Ulusal Parkı da iklim değişikliğinden payını alıyor. Son on yılda ortalama sıcaklıklar 1 ile 2 santigrad derece arasında artış göstermiş durumda.

Avrupa’nın en temiz suyu

Karların erimesi ve yağmur sularını filtre eden kirlilikten uzak topraklar Madrid’e Avrupa’nın en kaliteli içme suyunu sağlıyor. Ulusal Park’ın şu anda aşması gereken en büyük sorun ise hem Madridliler için bir ziyaret alanı olup aynı zamanda korunabilmek.

Pablo Sanjuanbenito, çok büyük bir şehirde yaşadıklarının altını çiziyor. Milli park yöneticisine göre göre insanların gerçekten doğa ile bağlantıya girmeye ihtiyaçları var. Ormanın insanlara psikolojik anlamda faydalarının yanında “en büyük olumlu yanının” ise ana kaynağı su olduğunu belirtiyor ve ekliyor “Milli Park Madrid’in su ihtiyacını karşılıyor”.

Dünyanın diğer şehirleri gibi Madrid de kirliliğe karşı savaş açmış durumda. Başkentin belindeki kılıcı ise onları koruduğumuz sürece bizi koruyacak Guadarrama Dağları.

derinodahaber.com

Hits: 0

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.