FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Yaşam 10 Aralık 2021 53 Görüntüleme

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne ‘Şeffaflık Ödülü’

ANKARA – Uluslararası Şeffaflık Derneği tarafından bu sene 7’nci kez düzenlenen Şeffaflık Ödülleri sahiplerini buldu. Kurumsal kategoride Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin, Medya Kategorisinde Timur Soykan’ın ve Sivil Girişim kategorisinde Faruk Çebi’nin layık görüldüğü ödül, şeffaflık, dürüstlük ve hesap verebilirlik gibi ilkelerinin yaygınlaştırılması için, bireysel ya da kurumsal eylem ve girişimleri desteklemek amacıyla veriliyor.

Kurumsal kategorideki ödülü, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’a ve Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Muteber Osmanpaşaoğlu’na Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin Kurucusu ve Önceki Dönem Başkanı Oya Özarslan takdim etti.

Törende konuşma yapan Tezcan Candan Karakuş, kurum olarak kent yolsuzluklarını kamuoyu ile paylaştıklarını belirterek “Siz imar yolsuzluğunda, 1 koyuyorsunuz 32 alıyorsunuz. Biz bunun çok fazlasını yaşıyoruz. TOGO ikiz kulelerinde küçük bir imar değişikliğiyle 120 bin metrekarelik bir inşaat alanı veriliyor. Bunları kamuoyuyla paylaşmanın önemli olduğunu düşünüyoruz. Biz Atatürk Orman Çiftliği’nde kaçak sarayın maliyetini sorduğumuzda bize ‘ticari sır’ dediler. Burası en önemli temsil mekanıdır, ticari sır olamaz. Bu süreç Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar gitti. AİHM, ‘Mimarlar Odası Ankara Şubesi bu sizin göreviniz değil, siz bunu sorgulayamazsınız’ dedi. Vergilerimizle yapılmış olan kamusal yapının tahmini maliyet hesabını yapan bir meslek disiplini olarak ticari sır denilen noktada, AİHM de bu işin şeffaflığını ortadan kaldıran bir sürece imza attı. Dolayısıyla Uluslararası Şeffaflık Derneği’ne çok teşekkür ediyoruz. Bizi böyle teşvik ettiniz, bu daha çok çalışacağız anlamına geliyor. Gerçekleri söylemeye devam edeceğiz” dedi.

‘KENTLEŞME SORUNLARINI DİKKATLİ BİÇİMDE İNCELİYOR’

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin ödüle layık görülme gerekçeleri şöyle açıklandı: “Kamu ve toplum yararına yapılan kentsel mücadelede önemli bir rol üstlenen eden Mimarlar Odası Ankara Şubesi; mesleklerinin ve meslektaşlarının sorunlarının yanı sıra ülkemizin, kentlerimizin imar süreci, kentleşme sorunlarını dikkatli biçimde izliyor ve gerektiğinde müdahale ediyor. Yürütmekte oldukları bu mücadelelerinden dolayı Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne Kurumsal kategoride 2021 Şeffaflık Ödülünü sunuyor ve bu vesileyle sürdürülebilir kentleşme ve demokratik bir kent yaşamı talebini bir kez daha yineliyoruz.”

derinodahaber.com

Hits: 11

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil
Open chat
Haberin Adresi
Haberin Adresi
Haberin Adresi