FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Rüya tabirleri 8 Mayıs 2021 12 Görüntüleme

Rüyada Dil Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada dil görmek insanın duygusunu, düşüncelerini bildirmeye işarettir. Rüyada dil görülmesi farklı anlamlara gelir. İşte rüyada dil görmenin anlamı ve yorumu:

Rüyada Dil Görmek Ne Anlama Gelir?

1- Rüyada dil görmek, insanın sözcüsü, vekili, tercümanı, arabulucusu, övünme sebebi, doğruluk kaynağıdır. Bu yüzden  görülen dil, sahibinin tercümanı ve işlerini yürütendir. Dil hata yapılan bir yerdir. Bundan dolayı rüyada dilini hareket ettirdiğini gören kimse, bir hata yapar.

2- Eğer dilinde olan uzunluktan veya genişlikten yahut delil getirdiği zaman genişleme gibi bir durum görse, o kimsenin kuvvetli ve kudretli oluşuna ve düşmanlığında galip gelmesine işarettir. Kavga ve münakaşa yaparken dilinin uzun olduğunu görse, o kimsenin hayâsızca sizi söylediğine işarettir.

3- Bazen rüyada dil uzunluğu, sahibinin edebiyatta emsallerine üstün geldiğine işarettir. İki dili olduğunu gören kimse, kendisinde bulunan ilim, sıhhat ve delilleri artar, düşmanını yener.

4- Bir kimsenin rüyada dilinin tutulması ve onun için söz söylemek mümkün olmaması, o kimsenin basta kalmasına işarettir.

5- Rüyada bir kimsenin dilinde siyah kıl bitmesi, hemen çıkacak bir kötülüğe, beyaz kıl bitmesi de sonradan çıkacak kötülüğe işaret eder.

6- Dil; güzellik, delil, gidişat ve işarettir. Kişinin dili, kalemi yerindedir. Dilinin göğe yükselecek derecede uzaması, zulmünden dolayı azledilmesine işarettir.

7- Bazı tabircilere göre rüyada dil görmek, süt emen çocuk ve hilekar bir kimseyle tabir edilir, kendi dilini kaybettiğini gören kimsenin bir yakını hasta olur. Mahkemesi olan bir kimse rüyada dilinin kesildiğini görse, o kimsenin delili boşa çıkar ve kendisi de zor durumda kalır.

8- Bazı tabirciler rüyada dilinin kesildiğini gören kimse, halim ve selim olur, dediler. Bir kimse hanımının dilinin kesilmiş olduğunu görse, hanımının iffetli ve örtünmüş bir kadın olduğuna işarettir.

9- Bir kimsenin rüyada hanımının onun dilini kestiğini görmesi, hanımının ona şaka yapmasına işarettir. Rüyada bir fakirin dilinin kestiğini gören kimse, akılsız bir adam bir şey verir ve onun konuşmasını meneder. Fakir bir kimse rüyada diğer bir fakir adamın dilini kestiğini görse, o kimse o adama kahreder.

10- Rüyada dil görmek, duygusal ilişkilerinizde yaşadığınız sorunların yakın süre içinde çözüleceğinin işaretçisidir.

11- Rüyada Dil Görmenin Diğer Anlamları Nelerdir?

12- Rüyada dilinin çenesine yapıştığını gören kimse, borcu veya emniyet edilip kendisine bırakılan bir mücevheri inkar eder. Bir kimse rüyada dilinde kıl bitmiş olduğunu görse, bu rüya, bazen de o kimsenin söyleyeceği şiire işarettir.

13- Halktan olan bir kimse rüyada dilini yediğini görse, o kimse söyleyeceği bir sözden dolayı pişman olur. Eğer o kimse memur ise dili ve iyi konuşması sayesinde insanların mallarını yer.

14- Rüyada dilini yiyen kimse çok sessiz, sinirine hakim ve idareci bir kimse olur, dediler. Rüyada memurun dilinin kesilmesi, vazifesinden alınmasına işarettir. Rüyada bir şairin dilinin kesilmesi, onu kesen kimse tarafından o şaire gelecek bir mala işaret eder.

15- Bazı yorumculara göre: konuşma, insanın ayıbını göstermeye delalet eder. Bu yüzden rüyada dil görmek iyi değildir.

16- Rüyada dilinin siyah olduğunu gören kimse, diliyle kendi milletine galip gelir. Eğer bu rüyanın sahibi rezil insanlardan ise, onun yalancı olduğuna işarettir.

17- Korku halinde olan bir kimse rüyada dil görse, perişan olur. Ve onun yaptığı işi koğuculuk yapan kimseye gizli kalmaz.

18- Rüyada dilini ısırdığını gören kimse, siniri engellemeye çalışır. Bazen bu rüya yemeğe fazla düşkün olmasına işarettir.

19- Dilinin iki parça olduğunu gören kimse, yalancı olur.

20- Bir kimse kendisinin birçok dili olduğunu ve kendisi de şerefli bir adam olmasa o kimsenin yakını hasta olur.

21- Bir kimse rüyada insanlar onun dilini yaladıklarını veya emdiklerini görse, onlar onun ilminden istifade etmeyi arzu ederler.

22- Rüyada kirli ve paslı dil görmek; hastalık işaretidir.

23- Dil, sinin işlerini görmek için tutulan hizmetçiye, isçiye, eve, dadıya, pis bir komşuya, meyvesi olan ağaca, hamile kalmayan hanıma, ondan zuhur edecek bir söze, rızka, yollar üzerindeki süprüntüye, eserleri aramaya ya da gizli şeyleri yerlerinden çıkaran kimseye işarettir.

24- Yahut dil, suçla itham edilen canilere, teftişe memur olan gardiyana yahut hapishanenin hizmetçilerine işarettir.

25- Bazen de hayvanın dili, hayvanin ölümüne veya hayatına işarettir.

26- Günümüz Tabircilerine Göre Rüyada Dil Görmek Ne Demektir?

27- Âlim bir kimse rüyada dilinin kesildiğini görse, o âlim mücadele ve tartışmada mağlup olur. Bazen o âlimin hizmetçisi yahut talebesi ya da çocuğu hasta olur.

28- Zanaatkâr bir kimse rüyada dilinin kesilmiş olduğunu görse, o kimse isçi ve hizmetçisini veya ortağını kaybeder. Bazen o kimse evini satar.

29- Rüyada güzel dil görmek; düzgün ve etkili konuşmaya, hayırlı elçiye işarettir.

30- Bazen rüyada dilinin kaybolmasa kendisine çoluk çocuğuna, larına yahut komşularına gelecek bir musibetten dolayı düşmanının adı geçen kimselerden iyiliğini kesmesine işarettir.

31- Bazen de rüyada bir kimsenin dilini kaybetmesi ve kesmesi eşini boşanmasına veya bulunduğu yerden haber alamamasına veya o yerden rızkının kesilmesine işarete eder.

32- Bir kimsenin rüyada kesilmiş bir dil görmesi, bir kimsenin izine düşüp arkası sıra gidene veya gizli şeyleri meydana çıkaran adama işarettir.

33- Bir kimsenin rüyada çokça dili bulunduğunu görmesi kimsenin malca, ailece veya ilimce ziyadeliğine işarettir. Bazen de bu rüyanın sahibi muhtelif lisanları konuşur.

34- Bir kimsenin rüyada kendi diliyle beraber diğer bir dilin de bulunduğunu görmesi kimsenin koğucu olduğuna işarettir.

35- Allah-u Teâlâ hakkında bilgiye mazhar olan kimsenin rüyada dilini kesmesi. Sessiz kalmaya devam etmesinin Allah (c.c) karşı şükrünü yerine getireceğine işarettir. Bir kimsenin rüyada kendi diline baktığını görmesi, o kimsenin lisanını korumaya dikkat ve riayet etmesine işarettir.

36- Rüyada birkaç dil görmek, kendini destekleyen yandaş ve yardakçıların bulunmasına işarettir.

37- Maddeler Halinde Rüyada Dil Görmek Neye İşarettir?

 • Dil kişinin sözcüsü, vekili ve arabulucusuna,
 • Kötülük odağı kişi yahut kuruluşlara;
 • dilin uzaması hayâsız söze,
 • sözle gelecek belalara,
 • Dilini yutmak, olup bitene göz yumarak işinde kalmaya;
 • dilde tüy bitmesi bir şeyi izahta acze düşmeye, şer işlemeye,
 • Dilin kesilmesi iddianın boşa çıkmasına, iş ve ticarette zarara uğramaya yahut yumuşak huyluluğa,
 • Dili ısırmak bir şeye öfkelenmeye,
 • dilin çatallaşması söz hatası yapmaya,
 • Birkaç dili olduğunu görmek destek ve yardakçısının olmasına,
 • Dil esir olmaya;
 • birinin dilini yalamak yahut öpmek onun görüş ve düşüncelerini benimsemeye,
 • âlimin dilini yalamak ilim tahsil etmeye,
 • Güzel dil, düzgün ve etkili konuşmaya, hayırlı elçiye,
 • Dilde görülen her çeşit çirkinlik ve hoş olmayan durum pişmanlık ve zarara,
 • Hayvan dili, aklı ve sağduyusu olmayan kimseye delalet eder.

38- Lisan insanın tercümanıdır. Rüyada dilinin uzun olduğunu görmek bir kavgada küfürlü konuşacağına ve düşmanına üstün geleceğine delalet eder.

39- Dilinin bağlı olduğunu görmek, fakir olacağına, bir rivayete göre de düşmanına yenileceğine işarettir.

40- Bir kimsenin rüyasında iki dilinin olduğunu görmesi, iki ilim de, iki sanatta, iki işte becerisi olduğuna işarettir.

 1. Rüyada dilinin ağzına sığmayacak kadar büyümüş ve biçimsiz bir hale gelmiş olduğunu görmek, namuslu insanlara dil uzatmaya;
 2. dilinin ağzından sarkmış olduğunu görmek, küfür ve yalana,
 3. dilinin üzerinde kil olduğunu görmek, çok yazı yazdığına delalet eder.

41- Rüyada kekeme olduğunu görmek ahlaksızlığına; kekemeliğinin geçtiğini görmek, ahlakının düzeldiğine; çok güzel ve açık konuştuğunu görmek, kolaylık göreceğine işarettir.

 1. Dilinin ağzından dışarıya çıktığını görmek, fena söz söylemeye;
 2. dilinin elinde bulunduğunu görmek, eline bir fırsat geçeceğine;
 3. dilini ısırdığını görmek, pişmanlığa;
 4. diline baktığını görmek, dilini kötü sözden sakınacağına;
 5. dilinin siyah olduğunu görmek, sair veya yalancı olduğuna;
 6. Rüyada sarı dil görmek hastalığa delalet eder.

Hits: 0

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.