FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 28 Kasım 2021 123 Görüntüleme

Sene 2000 DHMİ suç yuvası.. bakan bile dayanamamıştı… sene 2021 yine aynı suçlar devam ediyor.

Ulaştırma Bakanı Öksüz, parlamento tarihinde bir daha imza attı. Öksüz, DHMİ’yi Meclis KİT Komisyonu Başkanlığı’na şikayet etti.

Sene 2000 Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, parlamento tarihinde bir ilke daha imza attı. Öksüz, Meclis KİT Komisyonu Başkanlığı’na bir yazı göndererek, kendisine bağlı Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nde (DHMİ) birçok yolsuzluk ve usulsüzlükle ilgili inceleme yapıldığını belirterek, kurumun 1998 yılı hesaplarının ibra edilmemesini istedi.

Bakan Öksüz, 19 Aralık 2000 tarihli yazısında, DHMİ’deki yolsuzluk ve usulsüzlük iddiaları ile ilgili çok sayıda incelemenin devam ettiğini belirtti. Öksüz, yazısında, “Dava soruşturmaları sonuçlanıp kesinleşinceye kadar DHMİ Genel Müdürlüğü’nün 1998 yılına ait işlemlerinin komisyonca 1996-1997 yıllarına ilişkin kararında olduğu gibi ibra edilmeyerek ertelenmesi hususunu bilgi, takdir ve değerlendirmelerinize sunarım. Komisyonunuzca alınacak bir ibra kararı görüşülmekte olan dava ve yürütülmekte olan soruşturmalarda adı geçen ilgililerce delil ve belge olarak kullanılabilecektir” dedi.

TBMM KİT Komisyonu tarafından, kamu kurum ve kuruluşların hesaplarının ibra edilmemesi halinde, kurumun yöneticileri hakkında Başbakanlık Teftiş Kurulu tarafından soruşturma ve inceleme yapılması gerekiyor. Kurum hesaplarının ibra edilmemesine yol açan işlemlerle ilgili, yöneticiler hakkında dava açılıyor. DHMİ’nin hesapları 1996-1997 yıllarında da ibra edilmemişti. Sözkonusu yıllarla ilgili Yüksek Denetleme Kurulu raporlarında, bir çok usulsüzlük iddiasına yer verilmişti.

Savcılığa suç duyurusu

Bakan Öksüz, TBMM KİT Komisyonu’na gönderdiği yazısında, DHMİ’deki usulsüzlük iddiaları bunlarla ilgili yapılan işlemler hakkında bilgi verdi. Buna göre, DHMİ’deki 4 konu ayrı konudaki usulsüzlük iddiaları ile ilgili olarak Başbakanlık Teftiş Kurulu, bir başka 4 ayrı konudaki usulsüzlük iddiaları ile ilgili Bakanlık Teftiş Kurulu, 2 ayrı konudaki iddialarla ilgili de kurumun Teftiş Kurulu tarafından inceleme yapılıyor. Bakanlık ayrıca, 9 konu hakkında yapılan incelemeler sonucunda, kurumun üst düzey bürokratları hakkında Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na ihbarda bulundu.

Sene 2021 yine DHMİ’de yolsuzluk iddiaları gündemden düşmüyor.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nde keyfi uygulamalarıyla kurumda rahatsızlık yaratan baş müfettiş Orhan Tosun hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturma sonuçlanana kadar Tosun görevden el çektirildi.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) baş müfettişi Orhan Tosun hakkında soruşturma başlatıldı. Bir süredir DHMİ kurum kültürüyle bağdaşmayan uygulamalara imza atan Tosun soruşturma sonuna kadar görevden de alındı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, DHMİ Genel Müdürü Hüseyin Keskin ve bir Ulaştırma Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan hep birlikte pilotaj eğitimi almaya başladı. Havacılık sektörünün en tepesindeki 3 ismin eğitim için tercih ettikleri kurum son dönemde yolsuzluk iddialarıyla gündeme gelen Vizyon Havacılık.

Devlet Hava Meydanları (DHMİ) Genel Müdürü olduğu dönemde 24 çalışanla birlikte yolsuzluk suçlamalarından yargılanan ve görevinden alınarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme (UHD) Bakanlığı’nda müşavirliğe getirilen Orhan Birdal, AKP Erzincan Milletvekilliği aday adaylığı için görevinden istifa etti. DHMİ Genel Müdürü olduğu dönemde Cumhuriyet Savcısı Mustafa Başer’in incelemeleri takılan Birdal hakkında usulsüz ihalelere onay vermek, evrakta sahtecilik yapmak ve ihaleye fesat karıştırmak suçlamaları ile geçtiğimiz yıl dava açılmıştı. İlk mahkemeye katılmayarak hakkındaki iddiaları yanıtlamayan Birdal, 21 Şubat’ta Resmi Gazete’de yayınlanan kararname ile UHD Müşavirliği’ne getirilmişti.

Yolsuzluk tespitleri
DHMİ davasında yargılanan AKP Erzincan Milletvekili aday adayı Orhan Birdal hakkındaki iddialar bununla da sınırlı değil. 2007 yılında Genel Müdürlüğüne getirildiği DHMİ’nin 2012 yılı faaliyet raporunda Sayıştay, kurumun devleti milyonlarca lira zarara uğrattığını tespit etmişti.

3 Mayıs 2013 tarihinde dünyanın en büyük ihalelerinden biri yapıldı. İstanbul’un Kuzey Ormanlarına yapılacak 3. Havalimanı ihalesini 22 milyar 152 milyon avro veren Limak-Cengiz-Kolin-Mapa-Kalyon Ortak Girişimi aldı.
17 ve 25 Aralık tarihlerinde yapılan yolsuzluk operasyonlarında yine dünya tarihinin bilinen en yüksek tutarlı rüşvetlerinden birisinin 3. Havalimanı ihalesi için verildiği iddia edildi.
Fezlekede Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın, Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla 3. Havalimanı müteahhitlerinden 630 milyon dolar rüşvet topladığı ve bu paranın ATV-Sabah Medya Grubu’nun satın alınmasında kullanıldığı iddia edildi.
ATV-Sabah İddianamesine yansıyan dinleme tutanaklarından aklımızda kalan 630 milyon dolarlık rüşvet havuzunu organize ettiği iddia edilen Mehmet Cengiz’in “Milletin A…. Koyacağız!” sözü oldu.

Mehmet Cengiz’in milletin …….  koyacağız dediği ise sadece paranın döndüğü Ulaştırmada devam ediyor. tüm ihaleler Mehmet Cengiz gibilerine aktarılıyor. bazı şirketleri ise Mehmet cengiz ve DHMİ genel müdürleri ile ortak olduğu iddia edildi.

 

 

Hits: 99

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil
Open chat
Haberin Adresi
Haberin Adresi
Haberin Adresi