FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 26 Aralık 2021 61 Görüntüleme

SİVİL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN KAPADOKYA’DA 20 MİLYON EUROLUK RANT….

Türk turizmine 70 milyon EUR katkı sağlayan Kapadokya’da balon uçuşları ile ilgili yeni düzenleme yapılarak uçuş izin sayıları (slot) artırıldı.

Türk turizmine 70 milyon EUR katkı sağlayan Kapadokya’da balon uçuşları ile ilgili yeni düzenleme yapılarak uçuş izin sayıları (slot) artırıldı. Günlük olarak iki periyod halinde yapılan uçuşların ilk periyodunda daha önce en fazla 100 balonun uçuşuna izin verilirken yeni düzenlemede ise bu sayı 105’e çıkarıldı. İkinci uçuş periyodunda ise meteorolojik verilerin olumlu alınması kaydıyla daha önce en fazla 50 olan uçuş izni sayısı ise 65’e çıkarıldı.

Geçtiğimiz günlerde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) Kapadokya’da iki balon şirketine daha lisans verdiği ve bunlardan birisine 2, diğerine ise 3 slot hakkı tanıdığı sosyal medyalarda yer alarak gündem oldu.

LİSANS VERİLEN İKİ BALON ŞİRKETİ PARAVAN MI?

Kapadokya’da Dorak Turizm tarafından kurulan konsorsiyum (Co DMC) çatısı altında 25 balon şirketinden 19’unu toplamış ve devamında gelen tekelleşme iddialarının ardından Rekabet Kurumu Dorak Turizm’e soruşturma başlatmıştı. Güvercin Balonculuk Hizmetleri Turizm Taşımacılık ve Ticaret Anonim Şirketi adında kurulan yeni firmanın Dorak Turizm’in partneri olduğu iddia edilirken. Ticaret Sicil Gazetesinde yer alan bilgiye göre, Güvercin Balonculuk Hizmetleri Turizm Taşımacılık ve Ticaret Anonim Şirket kurucusu Merve Özkök’ün Dorak Turizmin Partneri olan HIS Travel’ın genel müdür yardımcısı olduğu biliniyor.

 

İKİNCİ BALON ŞİRKETİNİN SAHİBİ ESKİ BİR BAKAN MI?

AK Partili eski Bakan Kürşat Tüzmen, Tüzmen Danışmanlık Turizm İnşaat İthalat ve İhracat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi kurmuş bu şirketin ihracat pazarlarında danışmanlık hizmeti vereceği açıklamıştı. Edindiğimiz bilgilere göre Kapadokya’da faaliyet gösterecek olan ve uçuş için ikinci izni alan Çiçek Havacılık Turizm Danışmanlık adlı balon firması Kürşat Tüzmen tarafından kuruldu. Kurulan bu firma ise Anıl Can Çiçek ismine açıldı. Peki Anıl Can Çiçek kim? Tüzmen AŞ ve Çiçek Havacılık Turizm Danışmanlık Yönetim Kurulu Üyesi.

Çiçek Havacılık Turizm Danışmanlık adlı balon firmasına uçuş izinizin verilmesinin ardından Anıl Can Çiçek tüm sosyal medya hesaplarından -Tüzmen AŞ ve Çiçek Havacılık Turizm Danışmanlık Yönetim Kurulu Üyesi- ibaresini kaldırması ile tüm dikkatlerii AK Partili eski Bakan tarafından kurulmuş olan Tüzmen AŞ’nin üzerine çekti

KAPADOKYADA 20 MİLYONLUK RANT

Günlük olarak iki periyod halinde yapılan uçuşların ilk periyodunda daha önce en fazla 100 balonun uçuşuna izin verilirken yeni düzenlemede ise bu sayı 105’e çıkarıldı. İkinci uçuş periyodunda ise meteorolojik verilerin olumlu alınması kaydıyla daha önce en fazla 50 olan uçuş izni sayısı ise 65’e çıkarıldı. Yeni firmaların almış olduğu slot haklarından dolayı ortaya 20 milyon Euro rant sağlanacağı iddia edildi

*Şimdi buradan Sivil Havacılık Genel Müdür Vekili Bahri Kesici’ye sormak istiyorum:

* Hakkında Rekabet Kurulu tarafından Araştırma kararı olan Dorak Turizm’in Partneri Olduğu firmaya nasıl ve neden izin verildi?

* Daha önce güvenlik sebebi ile kısıtlanan (iptal edilen) mevcut firmaların slot hakları ne olacak?

* Balon Hava trafiğini azaltmak için mevcut firmaların uçuş haklarını kısıtlamak ile yeni iki firma açmak ve onlara slot vermek ne kadar doğru?

* Balon uçuşlarında madem slot eksiği görüldü ise neden mevcut firmaların slot sayıları artırılmadı ve iki yeni firmaya daha uçuş izni verildi?

* Uçuş izni verilen Güvercin Balonculuk Hizmetleri Turizm Taşımacılık ve Ticaret Anonim Şirketi, Tüzmen AŞ Çiçek Havacılık Turizm Danışmanlık şirketlerine ne baz alınarak izin verildi?

* Bir önceki Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi’nin güvenlik amaçlı yaptığı slot düşürme uygulamasını siz yeni Genel Müdür olarak neden izin verdiniz?

* Gökyüzünde yüzlerce balon olması sebebi ile bundan sonraki olabilecek kazalarda Sivil Havacılık Genel Müdürü olarak siz sorumluluk kabul edecek misiniz?

* Kapadokya SHGM Temsilcisi Sinan Çetinkaya neden apar topar neden görevinden geçici olarak alınarak Pamukkale’ye sürüldü?

* Çetinkaya’nın Yerine vekâleten bakan memur gelir gelmez neye güvenerek hangi gerekçeye göre Kapadokya’da yeni 2 balon firması kurulmasına imza attı?

* Mevcut balonlar yoğunluk sebebi ile telsiz konuşmasına yetişemezken telsiz konuşmalarında artış olunca ne yapacak?

* Bölgede Balonlar için iniş alanların başlı başına sıkıntı oluştururken ve yoğunluktan iniş alanı bulamazken yeni firmaların kalkış ve iniş alanlarında kazaya sebebiyet vermelerinin önüne nasıl geçilecek?

*Sivil Havacılık Genel Müdür Vekili olan siz Sayın Bahri Kesici neden hiç kimsenin haberi olmadan Kapadokya’ya yeni slot uygulaması olayından 1 gün önce geldiniz?

*Sivil Havacılık Genel Müdür Vekili Bahri Kesici hiç kimsenin haberi olmadan geldiği Kapadokya dan ayrılır ayrılmaz uçuş slot sayılarını neden yükseltti? Kimlerle görüştü?

* Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü uçuş sayılarında eksiklik gördü ise uçuş slotlarını neden mevcut firmalara dağıtmak yerine neden yeni firma kurulmasına izin verdi? Rekabet Kurumu’nun soruşturma açtığı Dorak Turizm’in partneri HIS Travel Genel Müdür Yardımcısı Merve Özkök ve Eski Ak Partili Bakan olan Kürşat Tüzmen’in firması neden neye göre seçildi?

* VE EN ÖNEMLİSİ: Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü olarak siz neden hala uçuş izni verilen iki firmanın ismini resmi olarak neden açıklamadınız?

Hits: 30

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil
Open chat
Haberin Adresi
Haberin Adresi
Haberin Adresi