FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 3 Nisan 2021 70 Görüntüleme

sorumluluğu hastaya yıkan devlet

Hasta formunu imzalamayan tedavi olamıyor.

Bunu yazarken çok düşündüm, devlet nasıl suç işler diye. ama biraz düşününce işin vahameti ortaya çıkıyor. Bir hastahaneye gidiyorsun, hastahane seni yatırıyor, yatış verilirken bizlere bir form imzalatılıyor. buna Hastadan Onam Alınması diyorlar. amacı ise sağlık bakanlığı sitesinde şöyle açıklama yapılmış.

AMAÇ:

Hasta ve çalışanın güvenliğinde, hasta ile iletişimin güçlenmesi, hasta ile paylaşımın artması, hasta ile sorumluluklarının paylaşımının artması – hasta ve çalışan güvenliğinin hukuki boyutunun yasal süreçler doğrultusunda gelişmesi için hastanın bilgilendirmesi ve rızasının alınmasıdır.

KAPSAM:

Hastanede her türlü tanı ve tedavi için işlev yapılan ve hizmet veren tüm alanları içermektedir, diye yazılı. bir hasta bu evrağı imzalamadan tedavi olamıyor. tanımında ise sorumluluğu yani tedavi sürecinde olan tüm olumsuzluklar hastaya yükleniyor.

Hastanın tanı ve tedavi işlemini karar veren sorumlu hekimdir. Karar verme yetkisi hekimi değil, müdahalelere maruz kalacak hastalara aittir.

Bu talimatın uygulanmasından öncelikle uzman hekimler sorumludur. Ayrıca sorumlu hemşireler ve servis hemşireleri de doktoru tarafından bilgilendirilen hastanın rıza formunun hasta tarafından doldurulup doldurulmadığını kontrol etmekle sorumludur.

Halbu ki tedavi sürecinde  tedaviyi yapan hastahane ve doktor sorumludur. ama öyle bir sistem kurulmuş ki bu kanunen yasaktır, sorumluluk hastaya atılıyor. başta ki yazı dikkatli okunursa devlet vatandaşına yapılan tedavidnin yanlış gitmesi halinde sorumluluktan yani kanun önünde suçlanmaktan kurtarıyor kendisini. hasta tıbbi terimleri veya hastalığın aşamasını neler yapacağını bilmiyor, bilmediği için zaten gelen formu imzalamak zorunda kalıyor. zaten imzalamazsa yatış yapılmıyor.

İnsan Üzerinde Deney Yapma Suçu ve Cezası

İnsan üzerinde deney yapma suçu, Türk Ceza Kanunu’nun Kişilere Karşı Suçlar kısmında Vücut Dokunulmazlığına Karşı Suçlar bölümünde 90. maddesinde yer almaktadır. İnsan üzerinde deney suçu ile korunmak istenen hukuki değer, vücut dokunulmazlığı, insan hayatı ve sağlığıdır. Kanunda, bu nedenle insan üzerinde deney yapma suçu Vücut Dokunulmazlığına Karşı Suçlar bölümünde yer almaktadır.

İnsan üzerinde deney yapma suçu, insan üzerinde bilimsel deney yapılması halinde suç teşkil edecektir. Kişinin deney yapması sonucunda başarılı olup amacına ulaşması halinde fail hakkında cezasızlık hükümleri uygulanmayacaktır. Fail, kişinin üzerinde deney yapmış olması halinde suç tamamlanmış olacaktır. İnsan üzerinde yapılan her deney, suç değildir. İnsan üzerinde rızaya dayalı olarak yapılan bilimsel deneyde cezai sorumluluk doğmaması halleri Türk Ceza Kanunu’nun 90. Maddesinin ikinci fıkrasında belirtilmiştir:

  • Yetkili kurul veya makamlardan deney adına gerekli iznin alınmış olması,
  • Yapılacak olan deneyin öncelikle insan dışı deney ortamında veya hayvan üzerinde yapılmış olması,
  • Öncelik şartı olan insan dışı deney ortamında veya hayvan üzerinde yapılması sonucunda varılması istenen hedefe ulaşmak amacıyla insan üzerinde de yapılması gerektiği,
  • İnsan üzerinde yapılacak deneyin insanda kalıcı ve zararlı bir etki bırakmaması,
  • Deney esnasında insan onuru ile bağdaşmayacak ölçüde acı verici uygulamaların olmaması,
  • Deney ile ulaşılmak istenen amacın kişiye yüklediği külfete ve kişinin sağlığı üzerindeki tehlikeye göre daha ağır basması,
  • Deneyde sonuçlar hakkında yeterli bilgilendirmeye dayalı olarak açıklanacak olan rızanın yazılı olması, herhangi bir menfaat temininde bulunmamasıdır.

Türk Ceza Kanunu’nun 90. maddesinin 6. fıkrasında, insan üzerinde deney yapma suçunun tüzel kişinin faaliyeti çerçevesi işlenmesi halinde, tüzel kişilere özgü tedbirlerin uygulanacağı düzenlenmiştir.

Çocuklar Üzerinde Bilimsel Deney Yapılması

Türk Ceza Kanunu’nun 90. maddesinin üçüncü fıkrasında çocuk üzerinde bilimsel deneyin ceza sorumluluğunu kaldıracak olan haller belirtilmiştir:

  • Deneylerin yapılması sonucunda deney adına ulaşılmak istenen amaç adına çocuklar üzerinden de yapılması gerektiği,
  • Üzerinde deney yapılacak çocuk rıza yeteneğine sahip ise çocuğun kendi rızası,
  • Çocuğunun rızası ile birlikte anne ve babasının ya da vasisinin yazılı olarak muvafakatinin de alınması gerekmektedir.

Hasta Olan Kişinin Üzerinde Tedavi Amaçlı Deney Yapılması

Türk Ceza Kanunu’nun 90. maddesinin 4. fıkrasında hasta olan bir insan üzerinde rızası olmadan tedavi amacıyla denemede bulunan kişi insan üzerinde deney yapma suçunu işlemiş olacağı düzenlenmiştir. Ancak uygulanan ve bilinen tıbbi müdahale uygulamasının sonuç vermeyeceği anlaşıldığı vakit, kişinin rızası alınarak bilimsel yöntemlere uygun olan ve tedavi amacı taşıyan deneme halinde cezai sorumluluk doğmayacaktır.

 

Hits: 52

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

isMobile() && !$detect->isTablet() ){reklam14(); } else if( $detect->isTablet() ){ reklam13(); } else { reklam12();} ?>
Hazır Site by Uzman Tescil
Open chat
Haberin Adresi
Haberin Adresi
Haberin Adresi