FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Eğitim 27 Temmuz 2021 19 Görüntüleme

Soylu’dan sel felaketi açıklaması: Sigorta şirketlerine teşekkür ediyoruz

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, internette öğrencisi ile beraber okul satışına ilişkin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

HDP Milletvekili Oya Ersoy, internet üzerinden okulların öğrencileri ile beraber satışa sunulmasını meclis gündemine taşıdı. “İktidar şimdi de okul emlakçılığına teşvik getirecek” diyen Ersoy, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, internette öğrencisi ile beraber okul satışına ilişkin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

“Eğitimin ticarileşmesinin en kötü örneği, internette öğrencisi ile beraber okul satışının yapılmasıdır” diyen Ersoy, özel okullara verilen teşviklerle niteliksiz, herkesin açabileceği okullar yaratan AKP iktidarının, pazarda meyve satar gibi şimdi de internette öğrencisi ile beraber okul satışına imza attığını söyledi. Ersoy, “Herhalde bu ülke tarihinde ilktir. İktidar şimdi de okul emlakçılığına teşvik getirecek” diyen Ersoy, şöyle devam etti:

‘İKTİDAR, ŞİMDİ DE OKUL EMLAKÇILIĞI İŞİNE BAŞLADI’

Bakın İstanbul Maltepe’deki bir özel akşam lisesi ile ilgili ilanda neler yazıyor:

 “…okulumuz konumu itibariyle ulaşımı oldukça kolay bir bölgede yer almaktadır. Kurum kontenjanı farklı iki okul türünde toplam 300’dür. Okul binası 5 katlıdır. 85 kayıtlı öğrencisi bulunmaktadır. Yemekhanesi, derslikler, laboratuvarlar, kütüphane, spor salonu vb alanların tamamı özenle düzenlenmiştir.” Bu ilan sanki bir eğitim kurumunun ilanı değil 3+1 ev ilanıdır. Dağı, taşı, doğayı, suyu satan iktidar şimdi de okul emlakçılığı işine başladı.  

‘ÖĞRENCİLER VE VELİLER İÇİN FELAKETİN BAŞLANGICI’

Ersoy, özellikle eğitime devam eden okulların isimlerinin verilen ilanlarda paylaşılmadığını vurgulayarak, bu durumun veli ve öğrencileri mağdur edecek bir felaketin başlangıcı olduğunu belirtti.

“Birçok özel okul verdiği ilanlarda ismini gizleyerek, öğrenci ve velilerden bunu saklayarak yapmaktadır. Sonuçta okulun öğrencileri ve velileri okullarının satıldığı ya da kiralandığını 2021-2022 eğitim dönemi başladığında öğrenecektir” diyen Ersoy, devlet okullarının tek tek kapandığının altını çizdi.

‘MEB ÖĞRENCİLERİN HAYATINI RİSKE ATIYOR’

Ersoy, “Özellikle pandemi ile beraber sınıf mevcutları düşürülmesi gerekirken kapatılan devlet okullarının öğrencileri, bölge okullarına gönderilerek sınıflar 35 kişilik olmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı, salgın sürecinde öğrencilerin hayatını göz göre göre riske atmaktır” dedi.

BAKAN SELÇUK’A SORULAR

Ersoy, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a şu soruları yöneltti;

– Öğrencisi ile beraber satışa çıkarılan kaç okul vardır? Milli Eğitim Bakanlığı satışa çıkarılan okulların bilgisine sahip midir?

– Öğrencisi ile beraber icraya çıkarılan kaç okul vardır? Milli Eğitim Bakanlığı icraya çıkarılan okulların bilgisine sahip midir?

– Öğrencilerin eğitim ve öğretim hayatını olumsuz yönde etkileyecek olan bu satışların/icraların durdurulması ve engellenmesi amacı ile Milli Eğitim Bakanlığı herhangi bir önlem almış mıdır?

– Öğrencilerin üzerinden kar elde etmeyi hedefleyen bu satışlar, teşvikler sonucunda artan özel okulların varlığı ile mi ilgilidir?

– Millî Eğitim Bakanlığı, özel okullara toplam ne kadarlık bir tutarda teşvikte bulunmuştur? Toplam teşvik tutarı nedir?

– 2020-2021 yılında açılan kaç özel ilkokul, ortaokul, lise vardır?

– 2020-2021 yılında kaç adet devlet ilkokulu, ortaokul ve lise kapanmıştır? Kapatılma nedenleri nelerdir?

– 2020-2021 yılında kaç özel ilkokul, ortaokul, lise kapanmıştır? Kapanma nedenleri nelerdir?

– Milli Eğitim Bakanlığı olarak, okulları satılığa çıkan ve haberi olmayan veli ve öğrencilere yönelik herhangi bir açıklamanız olacak mıdır?

derinodahaber.com

Hits: 10

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

isMobile() && !$detect->isTablet() ){reklam14(); } else if( $detect->isTablet() ){ reklam13(); } else { reklam12();} ?>
Hazır Site by Uzman Tescil